Film o Alojziju Grozdetu ni samo zgodba o njem, je tudi “film o tipičnem slovenskem katoliškem fantu, ki je drugo svetovno vojno žalostno končal,” pripoveduje režiser David Sipoš. Z ekipo iz Studia Siposh je po scenariju izjemne zgodbe, ki jo ponuja biografija blaženega, ustvaril film, ki spremlja mladeničevo pot iz revnega dolenjskega okolja do perspektivnega dijaka ter njegovo tragično smrt.
Preberite še:
Nezaželen nezakonski otrok, ki je postal zgled za vse Slovence
Preberite še:
Slovenski genij, ki ga je slavil ves svet
Premiera filma
Film je bil premierno predvajan v petek, 24. maja, v Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu. Zdaj je na ogled tudi v drugih krajih po Sloveniji. Spored predvajanj bo sproti objavljen na spletni strani www.grozde.si/projekcije.
Utrinki s snemanja
Priprave na snemanje filma, ki je večinoma posnet na Dolenjskem, so se začele pred več kot dvema letoma. “Dogodivščina je bila, kako posneti zasneženo Dolenjsko v pretekli zimi, ko je bilo snega zelo malo. Morali smo se znajti, Dolenjsko smo šli snemat na Gorenjsko. Tja smo morali preseliti celotno produkcijo,” spomine na snemanje obuja režiser. Prizori, ki govorijo o Grozdetovem šolanju, pa so posneti v uršulinskem samostanu v Ljubljani.
Na vprašanje o tem, kdo je bil blaženi Alojzij Grozde, film odgovarja s pomočjo strokovnjakov, zgodovinarjev ter pogleda običajnih ljudi, ki so bili neposredno v stiku z njim ali njegovo zgodbo. Pomenljiv je tudi naslov filma, ki je verz, vzet iz Grozdetove poezije.
Preberite še:
Prva Slovenca na strehi sveta: Trepljala sva se in malo pojokcala
Preberite še:
Skromni slovenski škof, za katerega je mati Terezija rekla, da je svetnik
Zaradi želje po pristnem Dolenjcu, ki bi v filmu upodobil Grozdeta, je avdicija za igralce potekala na Dolenjskem. Nanjo se je prijavilo okoli 10 kandidatov. “Ker se nismo mogli odločiti, da je to res pravi Grozde, smo iskali naprej in našel se je Primorec, ki je bil ‘tapravi’ Dolenjec.”
Preberite še:
Sestra Tončka in njen čudež na Brezjah
Preberite še:
Ali res veste, komu je posvečena cerkev na Brezjah?
Vsebina polurnega filma je nagovarjajoča za tri skupine gledalcev: tiste, ki njegovo zgodbo že poznajo, tiste, ki se bodo z njo srečali prvič, predvsem pa mlade, da jih zgled njihovega vrstnika nagovori. Namen je širši javnosti predstaviti osrednje poudarke Grozdetovega življenja, ki, kot razlaga Sipoš, “se ni rodil kot svetnik, brusil in oblikoval se je šele med šolanjem v Ljubljani, ko se je odločil, da noče biti povprečnež.”
Nekaj utrinkov iz filma si lahko pogledate v fotogaleriji.
Preberite še:
Želel je biti oče velike družine, potem puščavnik, danes poje na odrih po vsem svetu
Preberite še:
Pohodništvo z majhnimi otroki ali kaj storiti, ko po 200 metrih začnejo trmariti
Preberite še:
Starši otrok s posebnimi potrebami: potujejo v Italijo, pristanejo pa v Afriki