V Gaudijevi baziliki Svete družine (Sagrada Familia) v Barceloni se prepletata tradicionalno in sodobno branje katoliške vere. Pročelje Rojstva je pravi evangelij v kamnu. Gaudí nas vedno znova preseneča. Če pročelje pozorno opazujemo, bomo na njem našli Devico Marijo in svetega Jožefa z Jezuščkom v jaslih, vendar to v resnici niso jasli. Kam je arhitekt položil Dete?
Božjega Sina je položil v gumijasto vedro, ki so ga zidarji uporabljali za mešanje cementa. S to podrobnostjo je Gaudí presenetil in hkrati opozoril na nekaj stvari.
Preberite še:
5 osupljivih dejstev o katedrali Sagrada Familia v Barceloni
Smo v prvih letih 20. stoletja. V Evropi so se takrat širile marksistične in anarhistične ideje, ki so sprožale hude spore med industrialci in delavci, hkrati pa so spodbujale k protikatoliškim občutjem.
Cerkev je želela prispevati k rešitvi socialnega vprašanja. Leta 1891 je papež Leon XIII. objavil okrožnico Rerum novarum o položaju delavcev. S tem, ko je za jasli uporabil maltarko, je arhitekt delavce neposredno vključil v božično skrivnost. Težko bi jih postavil bližje Bogu.
Preberite še:
Osupljivi Gaudijevi evharistični znaki na cerkvi Sagrada Familia
Gaudí in njegov mecen grof Güell sta svojo skrb za družbeno pravičnost kazala s konkretnimi dejanji
Veliko pričevanj je o tem, kako je Gaudí vedno želel delati v skupini. Čeprav je on požel večino slave, je vedno iskal kiparje, kamnoseke, tesarje in kovače ter se pri odločitvah posvetoval z njimi. Z njimi se je pogovarjal, jih poslušal in jih upošteval, oni pa so ga zato spoštovali. To pojasnjuje tudi navzočnost oblikovalskih smeri, kot so keramika, umetno kovaštvo, pohištvo …
Gaudí je nekoč rekel: “Delo je sad sodelovanja, ki lahko temelji edino na ljubezni. Arhitekt mora vedeti, kaj vse znajo in lahko naredijo delavci. Uporabiti mora najboljše talente vsakega izmed njih. To pomeni vključiti in združiti vse napore ter jim pomagati, ko se kje zatakne. Tako bodo radi delali in se bodo čutili varne, ker jim bo vodja del izražal popolno zaupanje. Poleg tega ne smemo pozabiti, da ni neuporabnega človeka in da prav vsi lahko služijo, čeprav vsi nimajo enakih zmožnosti. Ključno je ugotoviti, v čem je kdo dober in za kaj uporaben.”
Preberite še:
Podajte se na virtualni ogled 4 cerkva, ki so med najlepšimi na svetu
Gaudí je ob gradnji bazilike Svete družine postavil tudi šolo za sinove delavcev. To je bilo v tistem času nedvomno napredno dejanje.
Podjetnik grof Eusebi Güell je nekaj podobnega storil z delavskim naseljem Colonia Güell nekaj kilometrov iz Barcelone, zgrajenim okrog tovarne tekstila. Namenjen je bil izboljšanju življenjskega standarda delavcev in njihovih družin. Za gradnjo naselja je najel Gaudíja in še danes lahko tam vidimo hiše, šolo in kripto. Tako jih delo ni ločevalo ne od vzgoje ne od družine ne od vere.