"Eni izmed junakinj moje knjige ni uspelo avtorizirati najinega pogovora, ker je bila zaradi svoje zasvojenosti z alkoholom na pragu bolnišnice že v tako slabem stanju, da so njeni notranji organi odpovedali. Alkohol jo je ubil," pripoveduje Poljakinja Monika Sławecka, avtorica knjige z naslovom Alkohol – ženski pekel
Monika Sławecka je scenaristka in filmska strokovnjakinja, ki živi v Varšavi. Je avtorica knjige Alkohol – ženski pekel.
Zakaj je alkoholizem žensk problem, o katerem se pravzaprav ne govori? Ženske imamo v sebi močno zakoreninjeno vlogo negovalke, čredne vodnice, ki skrbi za toplo domače ognjišče, za varnost. Alkohol povzroči, da nad sabo izgubimo kontrolo. Ob njegovi čezmerni uporabi se sramujemo svojega obnašanja, spopadamo se z moralnim mačkom. Sramujemo se same sebe, hkrati pa nas je sram tudi za naše pijane prijateljice, matere, sosede, nadrejene. Vsak dan se na Poljskem proda tri milijone “małpk” – majhnih steklenic z barvastim alkoholom.
Kar je zanimivo, je to, da so si strokovnjaki za trženje “małpke” izmislili prav za ženske. Segamo po majhni količini alkohola, ki je poleg tega še barvast, podan na dostopen način, zaradi česar to dejanje opravičujemo, nanj nismo tako pozorni – to velja tako za ženske kot za moške.
Te statistike so zastrašujoče. Trenutno se pije več kot kadarkoli poprej. Alkohol nas spremlja v veliko različnih situacijah. Je tihi morilec – “čudovito prikrit” in izdaja se za prijatelja. V resnici pa je sovražnik – za naše odnose, zdravje, življenje. Mislim, da je o tem vredno razmisliti, iz tega zornega kota izprašati vest. Kot kažejo ugotovitve, je po hišah ljudi, ki imajo težave s pitjem, veliko število predalov z alkoholom.
Kako pijejo ženske? Ženske se znajo odlično zakamuflirati. Kakor je javno pitje žensk stigmatizirano, zanj tudi ni nobenega razumevanja – do pijanega moškega smo bolj razumevajoči in popustljivi kot do pijane ženske, zato slednje pijejo doma, skrite. Ženske, ki so v zvezah, segajo po alkoholu, da bi si oddahnile po napornem dnevu, polnem raznih obveznosti. Pogosto morajo čez dan urediti toliko zadev, da čas zase najdejo šele zvečer, ob steklenici alkohola.
Osamljene ženske zapijajo dejstvo, da so same. Za ženske, ki so samske, je značilno, da se po službi vrnejo domov in segajo po različnih vrstah trivialnih ljubezenskih romanov, knjigah tipa 50 odtenkov sive. Branje seveda spremlja pijača z visoko vsebnostjo alkohola. Torej namesto da bi šle naproti lastnim hrepenenjem, sanjam, pričakovanjem, se zapirajo in poglabljajo v zgodbe, ki so najpogosteje proizvedene kot po tekočem traku, kar je prav tako zelo zaskrbljujoče.
21. stoletje ženskam ne prizanaša. Videti moramo biti kot manekenke, dobro zaslužiti, biti popolne žene in gospodinje.
V tem stremljenju k popolnemu življenju res nimamo časa zase. Želimo si torej hitrih užitkov, kot je pitje alkohola. Na žalost se ženske zasvojimo veliko hitreje kot moški. Naš organizem dlje časa shranjuje strupene lastnosti alkohola, pri moških je ta proces hitrejši in učinkovitejši. Alkohol pustoši tako v organizmu moškega kot ženske, vendar pri ženskah na bistveno višji stopnji.
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.