Cerkev brez obotavljanja zatrjuje, da štirje kanonični evangeliji “zvesto podajajo to, kar je Jezus, Božji Sin, v času svojega življenja med ljudmi v resnici storil in učil”. Ti štirje evangeliji “imajo apostolski izvor (…). Kar so namreč oznanjali apostoli po Kristusovem naročilu, to so nam potem po navdihnjenju božjega Duha oni sami in apostolski možje pismeno izročili kot temelj vere”.
Preberite še:
Kaj so kanonični in apokrifni evangeliji? Kateri so in koliko jih je?
Matej, Marko, Luka in Janez
Starodavne krščanske pisatelje je zanimalo, kako bi razložili, na kakšen način so apostoli uresničili to delo. Sv. Irenej na primer pravi: “Matej je med Hebrejci objavil pisno obliko evangelija v svojem jeziku, medtem ko sta Peter in Pavel v Rimu oznanjala evangelij in ustanavljala Cerkev.
Bilo je po njunem odhodu, ko nam je Marko, Petrov učenec in razlagalec, tudi pisno izročil to, kar je oznanjal Peter. Luka, Pavlov učenec, je prav tako zapisal v knjigo to, kar je oznanjal Pavel. Potem je tudi Janez, Gospodov učenec; tisti, ki je ležal blizu njegovega naročja (Jn 13,23), objavil evangelij, medtem ko je prebival v Efesu.”
Preberite še:
Kaj ob evangelistih počnejo krilate zverine?
Podobna pojasnila najdemo pri Papiju iz Hierapolisa ali Klementu iz Aleksandrije: evangeliji so bili zapisani po apostolih (Matej in Janez) ali po njihovih učencih (Marko in Luka), vendar so vedno zbirali oznanilo evangelija apostolov.
Preberite še:
10 zapovedi za evangelizacijo na internetu
Ne pisati, temveč oznanjati
Sodobna eksegeza je na podlagi natančne študije evangeljskih besedil podrobno opisala potek njihove sestave. Gospod Jezus Kristus ni poslal svojih učencev, da bi napisali evangelij, temveč jih je poslal, da bi ga oznanjali.
Apostoli in apostolska skupnost so tako tudi storili, in da bi olajšali delo za evangelij, so del tega nauka zapisali. Ko so apostoli in njihovi vrstniki začeli umirati, so “sveti pisatelji (…) štiri evangelije sestavili tako, da so odbrali nekaj od množice tega, kar je bilo izročeno ali ustno ali tudi že pismeno, nekatere stvari strnili v pregledno enoto ali – glede na položaj Cerkva – pojasnili”.
Preberite še:
Napotki papeža Frančiška za boj proti hudiču
Preberite še:
5 razlogov, zakaj ima Satan rad pornografijo
Evangeliji so zvesti Jezusu
Torej sklenemo lahko, da štirje evangeliji zvesto sledijo oznanjevanju apostolov o Jezusu in da njihovo pridiganje o Jezusu sledi temu, kar je storil in rekel.
To je pot, zaradi katere lahko rečemo, da so evangeliji zvesti Jezusu. Imena, ki jih stara krščanska poročila dajo tem besedilom – Spomini apostolov, Mnenja, Besede o Gospodu (od Gospoda) – pravzaprav usmerijo k temu pomenu. Z evangeljskimi besedili imamo dostop do tega, kar so apostoli oznanjali o Jezusu Kristusu.
Prispevek je objavljen v knjigi 50 vprašanj o Jezusu, ki jo je izdala založba Družina.
Preberite še:
Kar dva pojoča duhovnika in redovnica, ki je zmagala v italijanskem šovu
Preberite še:
Zakaj je maj Marijin mesec?
Preberite še:
Martin Golob – v traktorje zaljubljeni župnik, ki igra playstation, ministranti pa ga obožujejo
Preberite še:
“Dan začenjam in končujem s pozitivnimi mislimi”