Številni prepiri, ki nastanejo v zakonih, so posledica nerazumevanja druge osebe. Če recimo žena svojemu možu pove o stvari, ki jo muči, vendar mu ne pojasni, da je to zgolj izpoved, se lahko mož čuti pod pritiskom in se odzove na način, ki lahko povzroči napetost v paru.
Ta napetost lahko vodi v prepir, očitke, povišan ton in besede, ki jih v resnici niste želeli izreči. In vse le za to, ker je žena povedala nekaj, kar jo je mučilo, vendar ne na pravi način. Poroka je vedeti, kako gledati drugega celostno, prek tega, kaj in kako druga oseba govori.
Spoštovanje
Celosten pogled na zakon nam pomaga spremeniti svoj pogled na drugega, odkriti, kaj je v njegovem srcu, to sprejeti in poskusiti razumeti, spoštovati in ne obsojati. Ta na videz preprosta vaja bi pomagala preprečiti številne konflikte, ki jih imajo dandanes zakonci zgolj zaradi besed, ki sprožijo kopico nesporazumov.
Vedite, da bodo težave
Dandanes se zdi, kot da so težave v zakonu najlažje rešljive z ločitvijo, toda … Bi si ob glavobolu odrezali glavo? Ne, kajne? Verjetno bi vzeli zdravilo, ki bi ublažilo bolečino in nelagodje.
Enako je v zakonskem življenju. Težava lahko sproži bolečino, trpljenje, apatijo, dolgčas, misel, da bi se zakonu preprosto odrekli. Toda če sprejmemo, da so te težave del našega sobivanja, bomo lažje našli način, kako se z njimi soočiti na bolj konstruktiven način.
Kot pri gradnji hiše
Tako kot pri gradnji hiše so tudi v zakonu pomembni temelji – vedeti, kaj je za par res pomembno.
Trdnost zakonskih temeljev se kuje tedaj, ko prevzamemo odgovornost za zvezo in sprejmemo, da bomo v življenju naleteli tudi na manj prijetne situacije.
“Draga zaročenca, pripravljata se, da bosta skupaj rasla, zgradila to hišo, živela skupaj za vedno. Ne želita jo zgraditi na pesku občutkov, ki pridejo in gredo, ampak na skali pristne ljubezni, ljubezni, ki prihaja od Boga. Družina se rodi iz tega projekta ljubezni, ki želi rasti, kot se gradi hiša, ki je prostor naklonjenosti, pomoči, upanja, podpore. Kakor je Božja ljubezen stabilna in večna, tako tudi za ljubezen, ki gradi družino, želimo, da je stabilna in za vedno.”
(papež Frančišek v nagovoru zaročenim parom, 14. februar 2014)
Prostor za izražanje
Pridejo trenutki, ko naša druga polovica doživlja trenutke, ki jih niti sama ne zna ubesediti. V takšnih trenutkih bolj kot kadarkoli prej potrebuje našo podporo in ljubezen. Ko se bo počutila sprejeto, bo lahko izrazila, kar ima v sebi.
Ta naloga ni lahka, saj lahko sprva naletimo na sumničavost, slabo vedenje ali celo molk. Toda zavedati se moramo, da nam vedenje druge osebe govori, da je v njej nekaj, kar mora izraziti, in da ne ve dobro, kako to storiti.
Potrpežljivost
Ko hrepenimo po tem, da bi bili ljubljeni, nočemo, da bi nas kdo prizadel, še najmanj pa naš zakonec. Zato lahko do srca pridemo le tedaj, ko se nanj naučimo gledati z naklonjenostjo. Postopoma, z ljubeznijo in potrpežljivostjo bomo tako našli pot do ranjenega srca, ki napačno razlaga naše sporočilo in se odziva z obrambo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla inpriredila Veronika Snoj.