"Izvor vsega, kar doživljamo v svojem življenju, leži v izkušnjah, ki smo jih imeli v zgodnjem otroštvu"
Kako naj se starši znajdejo v poplavi različnih vzgojnih pristopov in ob neštetih nasvetih, ki jim jih nudijo domači ali okolica? Kako se spopasti z otroško trmo in zakaj je tako pomembno, da skušamo otroka predvsem razumeti, saj mu bomo tako najlažje pomagali?
Načinov vzgoje in različnih vzgojnih pristopov je danes zelo veliko. Se vam zdi, da je to prednost ali slabost? Kako se lahko starši znajdejo v poplavi različnih pristopov in kako naj vedo, čemu naj sledijo? Izhajati je treba iz svojega vrednostnega sistema. Iz svojih vrednot, pogleda na življenje. Slediti pa moramo tudi svojemu notranjemu občutku. Pristop, za katerega se ti zdi, da ti je najbolj blizu, nato raziskuješ in potem kmalu vidiš, ali je to tisto, kar želiš z vzgojo predati svojemu otroku.
Neki temelji so pri teh različnih pristopih, kot so waldorfski, montessori, pedagogika po metodi Emmi Pikler in drugi, sicer zelo podobni. Odločamo pa se glede na to, kateri nas bolj pritegne k nadaljnjemu raziskovanju in kateri ustreza našemu pogledu na življenje ter vzgojo otroka. Mislim pa, da ni eden boljši kot drugi, vsak ima svoj način, kako priti do istega cilja: vzgojiti otroka, ki bo samostojno in kompetentno zaživel svoje življenje, ko bo čas za to.
Ob tem sem se spomnila kitajskega citata: “Mnogo je poti do vrha gore.” Podobno je tudi pri vzgoji. Verjamem, da vsi pristopi, ki sem jih omenila, delujejo v dobro otroka.
Danes lahko zelo pogosto predvsem od starejših slišimo, kako so njih vzgajali čisto drugače, pa jim danes prav nič ne manjka. Kako vi gledate na takšne primerjave? To danes res pogosto slišimo, saj je na neki način argument, zakaj se ne bi podali v raziskovanje še drugih pristopov k vzgoji otroka, ki so alternativa dolgo prisotni tradicionalni vzgoji. Lažje se je podati po poti, ki jo je nekdo pred tabo že prehodil in ki ti je poznana.
Najprej bi se morali vprašati: če nam nič ne manjka, kaj bi pa šele bilo iz nas, če bi morda ubrali drugo pot? Drugo vprašanje pa je, ali nam res nič ne manjka. Res je, da smo celi in zdravi, kje pa so sreča, pomirjenost in zadovoljstvo s svojim življenjem? Smo res srečni, živimo svojo resnico? Koliko je na svetu ljudi, ki se bojijo stopati po svoji poti, ker jim manjka zaupanja vase in v življenje? Koliko je ljudi, ki hodijo v službo, ki jih ne izpolnjuje, in verjamejo, da je to edina možnost? Koliko je ljudi, ki vztrajajo v odnosih, ki jih ne podpirajo, ker ne verjamejo, da so vredni več, ali pa ne vidijo druge rešitve?
Mnogo je takih in drugačnih zgodb, a izvor vsega, kar doživljamo v svojem življenju, leži v izkušnjah, ki smo jih imeli v zgodnjem otroštvu.
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.