Dan, ko sem končala študij, je bil eden najbolj žalostnih dni v mojem življenju. Prejela sem diplomo, o kateri sem sanjala dolga leta pred vstopom na univerzo in vsa leta, ko sem študirala in delala, da bi jo dosegla. Končno sem vse opravila in jo dobila, a nisem vedela, kaj naj storim. Dosegla sem želeni cilj, a nisem znala uživati v njem.
Preberite še:
Da le nismo napoti življenju …
Mnogi psihologi takšno stanje razlagajo kot nezadovoljstvo pri dosegu cilja: če ga dosežete, ta ne pomeni nič več. Potrebujemo naslednji izziv, kajti tisto, kar smo dosegli, nam ne prinaša ničesar več. Kot da to, kar dosežemo, preneha imeti vrednost. Napaka.
Če jokate, ker ne vidite sonca, vam solze ne bodo dale videti zvezd.
– Rabindranath Tagore
Zagotovo ste ta citat prebrali, ko ste bili najstnik. Vendar nanj pozabljamo. Slepi nas to, česar nimamo, in ne vidimo, kaj s tem počnemo. Zdaj si želim boljši avto, službo, v kateri sem plačan več, vsako leto več potovati, želim si večjo hišo, urejenega in lepega moža, otroka, ki dobiva boljše ocene …
Preberite še:
Kaj lahko storimo, da ob koncu življenja ne bomo ničesar obžalovali?
Nezadovoljstvo v odnosih
Obsedenost s tem, česar nimamo, nam morda ne omogoča, da vidimo, kar že imamo. Ne samo da tega ne vidimo, ampak to celo podcenjujemo. Zato smo nesrečni ter zavistni do tistih, ki imajo več.
Do tega nas pripeljejo reklamna sporočila in hiter svet, v katerem živimo. A ne gre le za to, kar je materialno. Nezadovoljstvo nas vodi k temu, da želimo imeti več tudi v naših odnosih. Naenkrat si zaželimo lepšega dekleta, aktivnejšega družabnega življenja, več sledilcev na Instagramu …
Preberite še:
“Znižajte pričakovanja. Bolj boste sproščeni, zadovoljni sami s seboj in bolj samozavestni”
Praznujte
Večletno nezadovoljstvo, ki se osredotoča na tisto, česar nimamo, je tako zaslepljujoče, da ustvarja frustracijo. Ste nehali razmišljati o tem, kaj imate? Vaše življenje, družina, vaše delo, vse to ima ogromno pozitivnega.
Seveda moramo imeti naravno ambicijo, da se izboljšujemo na vseh področjih življenja, vendar pa moramo izboljšati tudi svoj konformizem. Beseda, ki se včasih zdi negativna, drži?
Toda biti zadovoljni s tem, kar imamo, je pozitivno. Je darilo. Zato je praznovanje tako pomembno: matura, ki smo jo opravili, rojstni dan, ker smo živi, obletnica poroke, službeni uspeh …
Preberite še:
“Zakaj smo tako malodušni in čakamo, da nam bo Jezus vrgel ‘cegel’ v glavo?”
Smisel reklam je večati prodajo
Družba nas vodi k temu, da se osredotočimo na tisto, česar nimamo. Seveda je to osnova prodaje. Če se osredotočimo na svoj čudovit avtomobil, si ne bomo prizadevali za nakup novega. Enako velja za oblačila. Če bi se nam koža zdela hidrirana in čudovita, ne bi iskali novih krem, novih tretmajev … To je osnova potrošništva: še vedno nimamo vsega, kar bi si želeli.
V psihologiji je to znano kot “negativna pristranskost” in nas vodi do obsedenosti s tistim, česar nimamo. Nimamo mobilnika, ki bi nam bil všeč, zato bomo kupili novega. Pri vsaki stvari bomo iskali novo, ker ta, ki jo imamo, ustvarja nezadovoljstvo. Bodite pozorni na to vsakič, ko želite nekaj kupiti.
Preberite še:
Kako biti dobra reklama za našo vero?
Manj se pritožujmo (in bolj cenimo)
Pomislite na svoje vsakodnevne pogovore: največkrat se pritožujemo. Zdi se, da družbe ne zanima govoriti o dobrem.
Doma se pogovorite o tem, kako izjemen je vaš oče, namesto da bi se pritoževali nad njim. To metodo uporabite tudi, ko gre za druge družinske člane, partnerja, sodelavce. Namesto da jih kritizirate, se spomnite nečesa dobrega. Ne osredotočajte se na pritoževanje o nečem, kar je nekega dne storil narobe. Če vam je to težko, se poskusite postaviti v čevlje drugega: včasih določenih stvari ne razumemo zaradi pomanjkanja komunikacije ali ker o tem ne nehamo razmišljati.
Enako je z materialnim. Pomislite na to, kar vam dobrega prinašajo vaše delo, dom, najljubše kavbojke …
Preberite še:
Alternativa perfekcionizmu
Ne bodite takšni perfekcionisti
Oh, ta popolnost! Če bi obstajala, ne bi imeli več ciljev, kajne? Popolnost, ki jo išče oglaševanje, da vplivneži lahko razstavljajo na družbenih omrežjih, da se znamke lahko prodajajo.
Ekstremni perfekcionizem je doseči skrajno absolutno nezadovoljstvo, da si želite popolnega sina, popolno hišo, božansko delo. Lahko si perfekcionist z namenom izboljšanja, vendar z realnimi pričakovanji.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Tomaž Kavčič.
Preberite še:
Kako se dobro pripraviti na post po nasvetu duhovnika Mika Schmitza?
Preberite še:
Domači recepti za pomiritev in učinkovito lajšanje stresa
Preberite še:
Menedžer in oče 10 otrok: Včasih me kdo vpraša, kdaj sem se spreobrnil. V bistvu se še nisem