Če želite, da so vaši otroci srečni, poskrbite, da ne dobijo popolnoma vsega, kar si želijo. Misel se ne ujema z današnjo naravnanostjo, ki teži k temu, da bi morali imeti “vse takoj”. Ljudje pogosto verjamejo, da je način, kako otroke osrečiti, ta, da izpolnijo vse njihove želje in muhe, pri tem pa morajo poskrbeti tudi, da jim nikoli ne bo dolgčas. Francozinja Valerie Halton, svetovalka za upravljanje proračuna in avtorica knjige na tematiko vzgoje pa meni naslednje: “Če hočemo znova osmisliti otroštvo, bi morali prenehati kvariti otroke na tak način.”
Preberite še:
4 pozitivni pristopi, ki lahko pomagajo pri vzgoji otrok
Ne dajajte prehitro
Sodobni trend teži k temu, da otroke večkrat obravnavamo kot mini odrasle. Spodbujajo ga predvsem modna, zabavna in elektronska industrija, tudi izobraževalni sistem, ki ne pušča več veliko časa za igro in odkrivanje.
Maria Montessori je rekla: “Naj naši otroci rastejo v svojem ritmu! Nehajmo jih preveč stimulirati … To je neuporabno! Izčrpa njih in izčrpa nas! Samo spremljajte jih in jim pustite, da preprosto letijo.” Pripomba je še kako na mestu, saj otroci, obremenjeni z urniki, delujejo na podoben način kot direktorji podjetij, dekleta pa z oblačili spodbujajo k temu, da se vedejo kot odrasle ženske.
Preberite še:
Si želite bolj harmoničnega vzdušja med otroki?
Preberite še:
5 načinov, kako lahko motivirate otroke
Ne dajajte preveč stvari hkrati
Kup daril za božič, množica raznovrstnih in raznolikih aktivnosti med počitnicami, sladkarije in prigrizki, ki so nujni spremljevalci ob obisku restavracij … V želji, da bi ugodili svojim otrokom, včasih dosežemo nasprotni učinek: od vsega postanejo utrujeni, zdolgočaseni od takojšnje zadovoljitve njihovih potreb in na koncu razočarani.
Po drugi strani “doživljanje potrebe v njih razvija bistveno lastnost: hvaležnost”, pravi Valérie Halfon. “Starši se mnogokrat ne zavedajo, kako navajanje na stvari njihove otroke prenasiti.”
Preberite še:
Kaj lahko storimo za srečo svojih otrok?
S premagovanjem manjših frustracij se naučijo odličnosti in rasti. “Otroci, ki ne pričakujejo, da jim bomo na pladnju prinesli luno, so zadovoljni z vsem, kar prejmejo. In ko razvijejo hvaležnost in empatijo, so zaradi tega tudi veliko srečnejši.”
Izogibajte se temu, da bi jim vse servirali na srebrnem krožniku
Preveč izbire in dejstvo, da je vse enostavno in na dosegu roke, otroke dela pasivne. “Če želimo, da postanejo samostojni, ustvarjalni in srečni, se moramo izogibati temu, da bi jih preveč razvajali, ker potem ne bi več imeli motivacije, da bi iskali načine, kako bi nekaj dosegli,” pravi avtorica, ki izpostavi pomembno vprašanje: “Če otroku daste vse, če ima vse na dosegu roke, čemu bi si sploh še želel prizadevati za kaj?”
Preberite še:
“Otroci se tudi stepejo, skregajo … To se mi zdi normalno, iz takih situacij se največ naučijo”
Učenje otrok, da živijo in se igrajo v določenih omejitvah, jih bo bolj realistično pripravilo na odraslo dobo, postali bodo bolj hvaležni za to, kar imajo, pomagalo jim bo, da bodo bolj aktivno raziskovali igrače in svet okoli njih, poleg tega pa bodo bolj radovedni in se bodo bolj zabavali.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Kolenc.
Preberite še:
Svetnik in mučenec, ki je umrl v Celju
Preberite še:
Post ob kruhu in vodi morda zveni staromodno, toda …
Preberite še:
10 najnevarnejših držav za kristjane