Rojen je bil leta 1908 v Črenšovcih. Očetova družina je bila madžarskega rodu. Po končanem splošnem šolanju je vstopil v bogoslovje in bil leta 1933 posvečen v duhovnika. Bil je kaplan v Ljutomeru in Lendavi, kjer so ga vsi spoštovali kot izrednega duhovnika.
Preberite še:
Junak, ki je dal življenje v zadoščenje za grehe duhovnikov
Vodil je Marijino družbo, spodbujal k češčenju Srca Jezusovega in nebeške matere Marije ter bil kot odličen katehet velik prijatelj otrok. Na podlagi teh odlik je bil imenovan za župnika v Veliki Polani.
Skrb za versko življenje Slovencev in Madžarov
Naučil se je madžarskega jezika, da je lahko oznanjal evangelij tudi Madžarom. Prav tako je madžarskim vernikom priskrbel verski tisk v njihovem jeziku.
Preberite še:
Slovenski genij, ki ga je slavil ves svet
Nekaj časa je tudi urejal različne verske vsebine v časopisih, ki so v tistem času izhajali. Pisal je tudi sam – ti zapisi so zbrani v knjigi Pšenično zrno iz Polane. O njegovem življenju pa je Lojze Kozar ml. mnogo pozneje spisal romana Najlepši klas in Mučenec ob Muri.
Težke preizkušnje
Leta 1941 so Prekmurje okupirali Madžari in Halasa so, skupaj še z dvema duhovnikoma, poslali v zapor. Aretirali so ga pod obtožbo, da je podpiral komuniste. Po nekaj mesecih so mu prestajanje kazni začasno prekinili in vrnil se je med svoje vernike.
Mučeniška smrt
Dne 16. marca 1945 se je Danijel Halas v večernih urah vračal domov. Prijatelji so ga ustavljali, naj prenoči pri njih, ker ni varno hoditi ponoči. Na cesti so ga zgrabili štirje možje. Med surovim pretepanjem so ga odvlekli do Mure, ga tam na bregu ustrelili v glavo in truplo vrgli v reko.
Preberite še:
Morda je težko verjeti, ampak je res: danes je več mučencev kot v prvih stoletjih Cerkve
Bil je oblečen v šal in dolgo suknjo, ki je bila takrat predpisana za duhovnike. Zataknila sta se za vejevje ob vodi. Tako ga je našel tamkajšnji mlinar, sicer bi ga odneslo naprej in zanj ne bi nihče vedel.
Pogreba se je udeležilo izredno veliko ljudi in na njegovem grobu so se, kljub ustrahovanjem, zbirali verniki, prižigali sveče in molili.
Halasova romarska pot
Leta 2001 je bila urejena romarska pot, ki povezuje kraje, kjer je Halas deloval. Pot lahko opravimo peš ali s kolesom. Na vsaki postaji je postavljena tabla z opisom, na voljo pa je tudi romarska knjižica.
Od Črenšovcev …
Romarska pot se začne pri župnijski cerkvi v Črenšovcih, kjer je Halas prejel vse zakramente in imel novo mašo. Nadaljuje se do župnijskega doma Svete družine in Halasove kapelice. Tam najdemo napis, ki so ga v spomin na brata mučenca postavili njegovi sestri in brat.
Preberite še:
Ta cerkvica je bila nekoč znamenito romarsko središče. Kje?
Pot pelje naprej do Hotize, kraja aretacije, kjer so oboroženi možje zaustavili polanskega župnika. Prispemo do reke Mure, kjer se je končalo njegovo življenje. Tam so hotiški verniki postavili spominski križ. Zaustavimo pa se lahko še v Kotu, kjer je urejen spominski park.
… do Velike Polane
Pot nas pelje naprej do Lendave, kjer je Halas opravljal kaplansko službo. Na koncu prispemo do Velike Polane, kjer je deloval do svoje mučeniške smrti. Na njegovem grobu stoji spomenik, ki predstavlja vrata, skozi katera je Božji služabnik vstopil v novo življenje.
Križev pot
Na Hotizi je ob poti, po kateri so Danijela Halasa peljali v smrt, postavljen križev pot. Ta je še danes zelo obiskan. Znamenja tega križevega pota govorijo o Jezusovem trpljenju, a hkrati spominjajo na Halasovo trpljenje.
Preberite še:
Andrea Bocelli: “Če ne bi imel vere, bi bilo moje življenje polno obupa”
Preberite še:
Pravi varuh
Preberite še:
Kako otroke pripraviti do tega, da brez nerganja naredijo domače naloge?