Kaj je pohujšljivo? Beseda pove, da nekaj hudega, z drugo besedo spotakljivega. Je Visoka pesem takšna? Če opazujem glavni osebi v njej, zaročenko in zaročenca, ne vidim, da se drug ob drugem spotikata. Srečna sta drug ob drugem, očarana in hrepenita drug po drugem.
Preberite še:
“Dragi Bog, brala sem Sveto pismo, kaj pomeni ‘spočet’? Nihče mi noče povedati.”
Morda pa se mi kot bralci spotikamo ob njiju in se nad njima pohujšujemo? Saj tako svobodno izpovedujeta svojo ljubezen, telesno in duhovno. Kot da se gibljeta v večnem krogu ljubezni, od hrepenenja do srečanja, ločitve in vnovičnega iskanja. Ali ne spominja to na rajski čas, ko Bog vzame Adamu kost iz bližine srca in mu ustvari ženo in Adam radostno zavriska?
Skrivnost “animus – anima”, njuno iskanje in okušanje božanskega ognja, ko se najdeta v ljubezenskem objemu: “Zakaj močna kakor smrt je ljubezen … Njene strele so ognjene strele, Gospodov plamen” (Vp 8,6). Zamislimo si Sveto pismo brez te pesmi! Eno izmed središčnih življenjskih področij, ki govori o nas, bi bilo malodane nemo v knjigi!
Preberite še:
Nekaj načinov, kako lahko berete Sveto pismo
Nismo samo duše, ujete v meso. Pesem slavi veselje telesnega dotika, sladek zvok intimnega glasu, okus drugega telesa – navdušenje in moč ljubezni, hkrati pa tudi bolečino, ki jo spremlja. Visoka pesem potrjuje človekovo ljubezen in spolnost.
Toda Cerkev uči, da sta ljubezen in spolnost stvar zakona. In to je prevzela iz istega Svetega pisma, iz katerega je tudi Visoka pesem. Kajti človek je krhko in spremenljivo bitje in takšna je tudi njegova ljubezen. Potrebuje družbeno in božansko ustanovo, ki mu jo pomaga živeti. Toda čemu bi služili še tako dobri predpisi, če v njih ne bi bilo vsebine?
Preberite še:
Ali Sveto pismo res prepoveduje tatuje?
Visoka pesem je opojno vino ljubezni, ki napolnjuje posodo zakona. Ni hvalnica svobodni, zunajzakonski ljubezni; je v Svetem pismu, ki intimnost med moškim in žensko razume znotraj zakonske zveze. Še zdaleč ne pritrjuje moderni miselnosti, ki vidi smisel življenja v spolnosti brez meja.
Tako kot Visoka pesem najde pravi pomen v kontekstu celotnega svetopisemskega kanona, tako najde spolnost svoje mesto v kontekstu naše predanosti Bogu. Zato je v njej opevana ljubezen od nekdaj bila podoba ljubezni med Bogom in njegovim ljudstvom, v novi zavezi pa med Kristusom in Cerkvijo ali posamezno dušo.
Kdor je vzpostavil z Bogom razmerje ljubezni, temu Visoka pesem ponuja žlahtno govorico, v kateri se prepozna in izraža. Največji mojstri v tem so mistiki. Ogenj ljubezni, Gospodove strele, gasijo z vzdihi zaročenke iz Visoke pesmi in jih hkrati podžigajo v predanosti božanske ekstaze.
Prispevek je bil prvič objavljen v reviji Božje okolje, številka 2, leto 2007. Avtorica besedila je Snežna Večko.
Preberite še:
Beseda, ki vedno znova preseneča
Preberite še:
Kako pomembna je spolnost za dober zakon?
Preberite še:
Kaj pomeni monogram IHS?