Aleteia logoAleteia logoAleteia
Pon, 9. septembra |
Aleteia logo
Življenjski slog
separateurCreated with Sketch.

Otroci in spolnost v filmih

FAMILY,TELEVISION,HOME

Shutterstock

Polona Šergon - objavljeno 28/05/19

Kaj storiti, ko vas tak prizor preseneti v programu, ki ga gledate skupaj z otrokom

Filmi, serije in nadaljevanke so je polne. Spolnosti namreč. Če že ne eksplicitne, pa vsaj nakazane. Ste se starši kdaj vprašali, ali bi, če bi morali izbirati, svojemu otroku raje omogočili ogled filma s prizori nasilja ali spolnosti? Marsikdo bi se raje odločil za prvo možnost, kar je precej paradoksalno.

Spolnost je vendar nekaj lepega, medtem ko nasilje v nobenem primeru ni. No, tudi spolnost v čisto vsakem primeru ni nekaj lepega in prav v tem je težava. V televizijskih (in drugih) vsebinah je namreč običajno prikazana kot instant nadomestek za tisto, kar bi moralo biti najdragocenejše – ljubezen.


Père Yvon Fillebeen

Preberite še:
Spreobrnil se je zaradi televizijskega programa

Otroci potrebujejo umirjeno razlago

Čeprav bi se z otrokom o spolnosti morali pogovoriti dovolj zgodaj, starši pogosto odlagamo ta “neprijetni opravek” predvsem zaradi lastnega sramu in dileme, kako naj to opravimo. Tako se otroci s spolnostjo prvič soočijo na šolskih hodnikih, telefonskih, računalniških, televizijskih in drugih ekranih. Takrat vanje butnejo močni dražljaji, ki jim pri svoji starosti niso kos. Kaj torej storiti, če se v filmu, ki ga gledamo skupaj z otrokom, prikaže nazoren prizor spolnosti?

Nataša Ropret, zakonska in družinska terapevtka, svetuje, da se odzovemo mirno. Burne reakcije otrok čustveno in telesno ne bo dojel, lahko pa bi se kasneje na seksualne vsebine odzval s šokom in zanikanjem, hkrati pa bi bil ujet v dvojno zanko, kaj napraviti, ker so te vsebine prepovedane, obenem pa privlačne in vzburljive.

Primerna in umirjena razlaga, da gre za odnos med dvema odraslima in da tovrstna vsebina ni primerna za njegovo starost, bo otroku prihranila sram in občutek krivde, ki bi jima bil v nasprotnem primeru podvržen. Zato ob nepričakovanem prizoru spolnosti ne ugašajmo panično televizije, ampak se z otrokom pogovorimo o njegovem občutenju in doživljanju videnega.

Osrečujoča spolnost ali le užitek?

Pomembno je, da zna mladostnik ali otrok kritično ločevati med spolnostjo, ki bogati odnos med dvema osebama, ju povezuje, osrečuje in poraja novo življenje, ter seksualnostjo, ki spolnost prikazuje zgolj kot ugodje in užitek.
Nataša Ropret dodaja: “Zgodnja izpostavljenost izkrivljeni sliki spolnosti, ki je mladi niso zmožni spraviti v pomenski kontekst ter ob tem uravnavati svoja občutja in telo, lahko vodi do spolnih disfunkcij pri fantih, obremenjenost z zunanjo podobo pri dekletih in težave v intimi ter navezovanju pri obeh spolih, včasih tudi v odvisnost od pornografije. Kot vsaka odvisnost tudi ta nudi nezdravo priložnost za odklop od realnega sveta in umiritev mladostnikovih pogosto preobremenjenih možganov.”

Pozorni bodite na filme z “nalepko”

Ogledu televizijskih vsebin z neprimernimi prizori spolnosti naj bi se torej otroci in mladostniki izogibali. Resnici na ljubo naj bi to veljalo tudi za odrasle, saj tako njim kot nam prav nič ne koristijo. Vsekakor je treba otroku ali mladostniku ob filmu z vsebino, ki nas je neprijetno presenetila, v sproščenem pogovoru brez obsojanja povedati, da spolnost ni nekaj umazanega, vendar tudi ni takšna, kot jo skušajo prikazati v filmih.

“Zdrava in nežna spolnost med dvema je prostor, kjer se moramo pred drugim pokazati ‘goli’, taki, kot v resnici smo. Z vsemi strahovi, napakami, neuspehi, pa tudi notranjo lepoto. Ravno notranja lepota med dvema ustvarja ranljivost, ki partnerja vodi v globoko in intimno povezanost,” pravi Ropretova in dodaja, da je vsakršen nadomestek ljubezni, pa čeprav ga vidimo v filmu, v osrečujoči spolnosti odveč.

Prispevek je bil najprej objavljen v Naši družini, prilogi tednika Družina.

Tags:
otrocivzgoja
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
Več
E-novice
Prejmi Aleteio v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e-novice.