Težko bi se spomnili imena tujega znanstvenika, čigar predavanje bi bilo tako nestrpno pričakovano. Kanadski klinični psiholog Jordan Peterson je navdušil okrog 1.800 poslušalcev v Ljubljani. Med njimi so bili predvsem mladi. Dogodek je gostilo Gospodarsko razstavišče. Tja je bil preseljen iz Cankarjevega doma, kjer je bil načrtovan sprva.
Odziv je namreč presegel vsa pričakovanja. Založba Družina, ki je avtorja pripeljala v Ljubljano, bi, glede na zanimanje, lahko napolnila dvorano s kakšnimi 3.000 sedeži. Peterson je avtor knjižne uspešnice 12 pravil za življenje, protistrup za kaos.
"Vrednote so v človeka že vgrajene. Le odkriti jih mora." #jordanbpetersonpic.twitter.com/MQrBLQzNgK
— Aleteia Slovenija (@AleteiaSI) November 18, 2018
Če niste mogli priti do brezplačne vstopnice, ki so bile sila iskano blago, vam prinašamo nekaj najbolj iskrivih misli. Najdete jih v galeriji.
Znanstveni zvezdnik
Peterson je profesor psihologije na univerzi v Torontu, kjer tudi živi. V zadnjih letih je zlasti prek svojega kanala na YouTubu, kjer se ukvarja tako z vprašanji smisla življenja in medosebnih odnosov kot tudi s poglobljeno analizo Svetega pisma, postal znan in iskan po vsem svetu.
Preberite še:
Fenomen Jordana Petersona in njegovih 12 pravil za življenje
Svoj nastop v Ljubljani je začel z vtisom, ki ga je dobil na Trgu republike, ob spomeniku iz komunističnega časa. Predavanje je nato posvetil razmišljanju o totalitarnih režimih in posledicah, ki jih puščajo v družbi. Nostalgijo po “prejšnjih časih” pa je opredelil kot nostalgijo za nevednostjo, za tem, da ni treba prevzemati odgovornosti.
Kako prepričevati druge?
“Če želite koga prepričati, ne izzovite njegovega verovanja. Raje mu ponudite boljšo zgodbo,” je med drugim povedal. Ter tudi, da je najboljši govor zgled. “Sreča in zadovoljstvo ne moreta biti osrednji vrednoti, ki človeka ženeta. Ker trpljenje pride, prav gotovo. Na čem boš takrat utemeljil svoje življenje?” se je med drugim vprašal kanadski psiholog.
Poudaril je pomembnost cilja v življenju. To nas žene naprej: “Četudi imate morda napačen cilj, a od njega se lahko obrnete naprej.”
Preberite še:
Postanite močnejši ob zgledu petih žensk, ki so doživele holokavst
Bi razpravljal s Slavojem Žižkom?
Zelo zanimivo bi bilo razpravljati z njim, pravi Peterson. Ali to pomeni, da se nam obeta še ena miselna poslastica? 😉
Brez magičnih formul
“Dostojno, spodbudno, za iskalce, svobodne ljudi in realiste obenem. Brez magičnih formul, a odpira obzorje. Konec koncev v soočenju z življenjem srečamo Boga (ne v teoriji ali ideologiji),” je o predavanju, ki se ga je udeležila, na Twitterju zapisala uršulinka s. Marjeta Pija Cevc.
Tviti udeležencev predavanja:
"Težave, ki jih imaš, vzemi kot pustolovščino. Reši jih in pokaži sebi in drugim, kdo si." @jordanbpeterson#12rulesforlifepic.twitter.com/ATz2zujMZG
— Aleteia Slovenija (@AleteiaSI) November 18, 2018
.@jordanbpeterson: Nostalgia for communism is nostalgia for ignorance. pic.twitter.com/OePAW8Frhh
— Aleksander Kolednik (@A_Kolednik) November 18, 2018
“Nostalgija za komunizmom je nostalgija za nevednostjo.”
Zaganjati se v preživeto ne prinese rezultata. Ustvariti je treba novo, boljšo zgodbo. #jordanBPeterson v polni dvorani predvsem mladih. pic.twitter.com/vjDEbgAxia
— Blaž Lesnikᅠ (@Blaz_Lesnik) November 18, 2018
"Vrednote so v človeka že vgrajene. Le odkriti jih mora." #jordanbpetersonpic.twitter.com/MQrBLQzNgK
— Aleteia Slovenija (@AleteiaSI) November 18, 2018
.Skoraj polno, mešana publika od vsepovsod, veliko mladih. "Mogoče ni vse 'Bar', 'Kmetija', 'Reka ljubezni'… " pravijo v publiki v bližini. #jordanbpeterson#Ljubljanapic.twitter.com/RtV7bVmJ7j
— Marjeta Pija Cevc (@smpija) November 18, 2018
@jordanbpeterson Precizen, jasen, prodoren. Na odru. pic.twitter.com/CjWgdVy4F2
— Tone Rode (@ToneRode) November 18, 2018
— Žiga Turk (@ZigaTurk) November 18, 2018
Težko pričakovani @jordanbpeterson v Ljubljani. Posluša ga okrog 1600 duš, še približno toliko jih je ostalo brez želene vstopnice. #peterson#12rulesforlifepic.twitter.com/lpVBs0Vv7d
— Aleteia Slovenija (@AleteiaSI) November 18, 2018
Preberite še:
Oče kapitan in mama varen pristan
Preberite še:
Jezuit iz Mengša, ki je postal vodja kitajskih astronomov
Preberite še:
Zakaj je vredno obiskati 34. Slovenski knjižni sejem