Da bi sestavili dobro delovno ekipo, je potrebna dobra doza kakovostnega humorja.
Leta 2012 so Angleži izvedli anketo, ki je pokazala, da večina uslužbencev pri nadrejenih najbolj ceni humor še bolj kot iskrenost, zaupanje in spoštovanje. Tri leta pozneje je anketa podjetja Opinionway pokazala, da skoraj 90 odstotkov Francozov meni, da je humor bistvenega pomena za življenje v družbi, da je zaradi njega življenje bolj prijetno, da jim stvari pomaga postaviti v pravo luč in da lahko z njim povedo in izrazijo tudi težke stvari, še posebej krivične.
Preberite še:
Brez humorja je težko postati svetnik
Dober in slab humor
Ker humor zahteva določeno nadarjenost in sposobnost razločevanja, se v podjetjih o njem le redko govori. Vseeno si zasluži vso našo pozornost, saj mu pripisujejo vrsto pozitivnih lastnosti:
- Humor je hrana za dušo,
- razkriva in popravlja absurdno obnašanje,
- zmanjšuje stres,
- v skupini ustvarja vzdušje in jo poveže,
- ustvarja dobro počutje,
- razelektri težke in tesnobne situacije,
- pomaga zavzeti razdaljo,
- spodbuja k medsebojnemu razumevanju …
Seznam dobrih lastnosti je dolg.
Kljub temu humor ni vedno pozitiven:
- lahko rani,
- lahko razvrednoti sodelavca,
- lahko ustvari sovražnost,
- z njim se lahko izognemo iskrenemu odgovoru,
- z njim lahko skrenemo s poti proti cilju.
Humor moramo uporabljati zmerno in natančno.
Preberite še:
Svetopisemska žena s smislom za humor
Preberite še:
Dvojne skrbi, dvojno veselje in tudi dvojna doza smeha
Humor nadrejenega je prava umetnost:
- Biti naraven
Najbolje je ostati čim bolj naraven. Da bi bil dober šef, ni treba nasmejati vseh okrog sebe. Lahko se zadovoljiš s tem, da se z drugimi rad nasmeješ, da si topel človek in da si pripravljen iskati trenutke za sprostitev.
Humor je bolj učinkovit, ko je naraven. Iskreno se nasmejati pomeni prepustiti se in pokazati, da lahko sami sebe na pozitiven način presenetimo. Humor zagotovo povezuje.
- Brez ironije
Bolje se je smejati samemu sebi kot uporabiti ironijo, ki rani. Napoleon je rekel, da si moramo vedno vzeti pravico, da se smejimo idejam preteklega dne. Težava pri tem, da se šef smeje na svoj račun, je lahko ta, da z nasmeškom pristane na lastno razvrednotenje.
Vseeno mora šef znati kakšno ušpičiti in pokazati, da ni ujetnik svoje podobe. Svojo ekipo mora znati združiti okrog skupnih prizadevanj.
- V stvareh videti dobre plati
Pri zelo osredotočenem delu potrebujemo predah in trenutek, da sprostimo stres. Smeh tudi sprošča energijo, spodbuja ustvarjalnost in nove izzive ter nas motivira.
Težko uporabljamo humor v vsaki situaciji, a vedno se lahko odločimo, da bomo v stvareh videli dobre plati. V vsaki situaciji lahko najdemo nekaj zabavnega, tudi v najbolj neprijetni in dramatični.
Spomnimo se besed Woodyja Allena: “Prepustiti skrb za naš planet ljudem je kot prepustiti western Woodyju Allenu.”
- Brez kompleksov
Za vsak okus se najde humor, ki je zelo vezan na kulturo. Tako govorimo o angleškem, španskem, mehiškem ali bosanskem humorju, ki ima vsak svoje značilnosti. Drzni si na pomembnem delovnem sestanku povedati smešno zgodbo. Morda bo na koncu grobna tišina. Poskusi še enkrat. Na primer: “Škoda, da se vam ni zdelo smešno, to je bil edini zabavni del moje predstavitve.”
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Preberite še:
“Živim v nepredstavljivem udobju, čeprav marsičesa nimam”
Preberite še:
Od kapucinov do dekleta in nazaj: Jokal sem od sreče in šoka
Preberite še:
Je v Svetem pismu kaj dobrih šal?