Saj se je tudi vam že zgodilo, da ste rekli nekaj, kar so drugi razumeli precej drugače, kot ste mislili vi?
Občasno vsi izjavimo kakšno neumnost, katere posledic se pogosto niti ne zavedamo. To se dogaja, ker s svojimi odgovori na dogajanje tako hitimo, da se ne uspemo vživeti v drugega. Modri ljudje, ki se tega zavedajo, se že vnaprej poskušajo izogibati izjavam, ki lahko sogovornika užalijo. Preverimo katerim:
1. “Videti ste utrujeni”
Utrujeni ljudje so lahko precej neprijetni – tako po zunanjem videzu kot v odnosih. Z omenjeno izjavo človeka posredno označimo z negativnimi značilnostmi. Morda želimo biti le vljudni, smo v skrbeh ali želimo pomagati, vendar z neprimernim vprašanjem izpademo lahko celo nesramni. Raje kot da podamo ugotovitev, človeka povprašajmo: “Je vse v redu z vami?” Tako se nam bo on lahko izpovedal, mi pa ne bomo izpadli neotesani.
2. “Ooo, koliko ste shujšali!”
S to ugotovitvijo želimo dobrohotno pohvaliti, vendar naredimo vtis, da smo kritični. Posredno izražamo mnenje, da je bila oseba prej debela, morda celo neprivlačna. Zmaga je naša, če rečemo: “Oh, kako čudovito ste videti!” Namesto da bi jo primerjali z manj privlačno preteklostjo, le pohvalimo njen trenutni odličen videz.
Ob prekinitvi kateregakoli odnosa, profesionalnega, prijateljskega, še bolj pa ljubezenskega, je takšna izjava neumestna: izraža, da ima oseba slab okus in je bila njena izbira slaba. Veliko bolje je, da namesto take kritike ponudimo podporo in pozitiven komentar. Na primer: “Toliko slabše zanj(o)!” ali “Ne ve, kaj je izgubil(a)!”
4. “Vi vedno …” ali “Vi nikoli …”
Takšna izjava poseže v eno ali drugo skrajnost in vsi vemo, da v resnici ne drži. Morda se manj zavedamo njegove resnične neustreznosti. Ponavadi tako rečemo, ko želimo povedati kaj pomembnega. V resnici pa dosežemo ravno nasprotno, ker se sogovornik ob takšni izjavi zapre. Zato je bolje, da:
preprosto nakažemo na problematična dejstva, če so ta problem,
ali rečemo, da nekdo nekaj dela “dovolj pogosto, da mi da misliti …”, če je problem v pogostnosti nekega dejanja.
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.