Ustanoviteljica Gibanja fokolarov si je želela, da bi običajni ljudje lahko izkušali zemeljske radosti, kakršne uživajo menihi
Vasica Loppiano, ki leži v toskanskem gričevju južno od Firenc, bi bila lahko enaka kateremukoli italijanskemu mestu, znanem po vinu in dobri hrani. Namesto tega pa slovi po tesnem sodelovanju med svojimi prebivalci, čemur ustanovitelji pravijo vzajemna ljubezen.
Kako se je rodil Loppiano?
Loppiano je leta 1964 ustanovila Chiara Lubich in njeno Gibanje fokolarov. Vasica poudarja ključna načela načina življenja, kakršnega spodbujajo v gibanju. Lubicheva je s svojimi prijatelji leta 1949 za počitek in sprostitev začela zahajati v hribe okoli rodnega Trenta. Ti hribovski umiki pa so se nazadnje izkazali za odločilne trenutke v zgodovini Gibanja fokolarov.
Sčasoma se je Lubichevi in njenim prijateljem v hribih pridruževalo vedno več ljudi in umiki so postali bolj uradni. Kmalu so jih začeli prirejati med poletnimi počitnicami, ko Italija za mesec dni dobesedno zaspi. Lubicheva in udeleženci srečanj so te umike poimenovali “mesta”, ker se jih je udeleževalo toliko različnih ljudi, zanje pa je bila potrebna skrbna organizacija.
Leta 1962 se je Lubicheva nekega dne znašla v benediktinski opatiji Einsiedeln v Švici. Med zidovi opatije so menihi svobodno živeli v polni zvestobi evangeliju. Lubicheva se je vprašala, kako bi bilo, če bi živeli v sodobnem mestu s šolami, podjetji, nogometnimi igrišči in kmetijami, kjer bi ljudje lahko ravnali enako in medtem živeli svoje običajno življenje.
Tako se je rodil Loppiano.
Podprite Aleteio!
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.