Aleteia logoAleteia logoAleteia
Ned, 15. septembra |
Aleteia logo
Oglasna vsebina
separateurCreated with Sketch.

Namenjeni v Dolino Soče? Kobariški muzej vas bo navdušil!

Kobariski muzej

Kobariški muzej

Kobariški muzej | 17/04/23
Obiskovalci Doline Soče, ki v današnjih časih prihajajo v Kobarid in v okolico predvsem zaradi aktivnega in adrenalinskega oddiha (gorništvo, rafting, kajak, zip-line ...), lahko na vsakem koraku opazujejo ostanke soške fronte. Premična dediščina je shranjena v Kobariškem muzeju, nepremična pa na Poti miru

Zgodovina Soče in Piave na območju Slovenije in Italije je bila razburkana in nepredvidljiva. V Kobariškem muzeju lahko obiskovalci na poseben način podoživijo čas pred 100 leti, ko je tu divjala vojna vihra. Muzej varuje in hrani nacionalno bogastvo in muzejsko gradivo na področju varovanja dediščine soške fronte ter skozi osebne pripovedi njenih protagonistov, še posebej znamenite 12. soške bitke, na občuten način predstavi kraje, dogodke in ljudi tistega časa.

Kobariski muzej

Otvoritev Kobariškega muzeja sega v leto 1990, od začetka delovanja pa ga je obiskalo že več predsednikov držav, veleposlanikov, ministrov, med drugim tudi visoki dostojanstveniki ruske pravoslavne cerkve, švedski kralj Karl XVI. Gustav in kraljica Silvia ter “železna lady” Margareth Thatcher. Leta 1993 je muzej prejel tudi muzejsko nagrado Sveta Evrope v Strasbourgu.

Cilj muzeja je, da bi se tudi v prihodnosti ohranila njegova vloga kot središčna točka predstavljanja dediščine soške fronte tako v slovenskem, evropskem in svetovnem prostoru.

Ugodnosti za obiskovalce

V spomladanskem času, od 1. aprila do 30. junija, je Kobariški muzej odprt od 9. do 18. ure.

  • S kartico Julijske Alpe za Dolino Soče in Bohinj si zagotovite brezplačen vstop v muzej.
  • S kartico Gost Gorij si zagotovite popust pri vstopnini.
  • Medsebojni popust velja tudi za obiskovalce soteske Vintgar pri Bledu in za tiste, ki so obiskali slap Kozjak.
  • Medsebojni popust v višini 20 odstotkov velja med Kobariškim muzejem, Pomnikom braniteljem slovenske zemlje na Cerju in Parkom miru na Sabotinu.
  • Medsebojni popust v višini 10 odstotkov se prizna obiskovalcem Slovenskega planinskega muzeja.
  • Zagotovite si skupno celoletno vstopnico za Naj muzeja Julijskih Alp – Kobariški muzej in Slovenski planinski muzej, ki omogoča od 25 do 30 odstotkov popusta.
Kobariski muzej

Dediščina soške fronte tudi na znameniti Poti miru

V spomin na vojno, ki je na tem območju zaznamovala ljudi, je postavljenih tudi 300 spomenikov na več kot 500 kilometrov dolgi Poti miru od Alp do Jadrana, na katero se lahko odpravite peš ali s kolesom.

Na visokogorskih stezah in makadamskih poteh ob reki Soči, poteh med kraškimi travniki in briškimi vinogradi se boste pohodniki lahko naužili slikovitih razgledov, po poti pa tudi prenočili in se okrepčali z lokalnimi dobrotami. Vzponi in adrenalinski spusti ter lagodno zavijanje med briškimi vinogradi pa bodo izziv za kolesarje. Pot miru je prilagojena tudi za družine, zgodovinske navdušence in svojce padlih vojakov ter šolske in druge organizirane skupine pod vodstvom izkušenih vodnikov.