Vse od 50. let prejšnjega stoletja nihče ni videl gorskega mesteca Curon v italijanski deželi Trentino – Alto Adige.
Celotno mesto je bilo povsem potopljeno od leta 1950, kar je bila posledica spornega projekta zidave jezu, ki se je končal tako, da je voda poplavila vseh 160 domov in krajevno cerkev iz 14. stoletja. Domačini so takrat za posredovanje prosili celo papeža Pija XIII., vendar so oblasti kljub temu nadaljevale z gradnjo jezu.
Edina stvar, ki je obiskovalce še spominjala na obstoj mesteca Curon, je bil siv zvonik, ki je malce srhljivo štrlel iz temno zelenih globočin Rezijskega jezera. Podoba je bila kot iz sanj, navdihovala je pisce z vsega sveta, pri Netflixu pa so posneli tudi serijo z naslovom Curon. Pozimi so se nekateri obiskovalci po ledu celo sprehodili do zvonika, da so tam posneli malce tvegan selfie.
V preteklih tednih so redna popravitvena dela na jezu razkrila ostanke dolgo izgubljene alpske vasice. V bližini cerkvice iz 14. stoletja je bilo moč videti sledi nekdanjih domov, s stopnicami, zidovi in razbitimi strehami. Konstrukcijska dela na jezeru so se začela pred nekaj meseci in ko je nastopila pomlad, se je stopila še zadnja plast ledu ter razkrila mesto duhov pod jezersko gladino.
Oglejte si podvodno mestece Curon, kot so ga predstavili na družbenem omrežju Twitter: