Boris Pahor se je rodil v Trstu še pred prvo svetovno vojno leta 1913. Danes tako praznuje že 107 let. Na lastni koži je občutil in preživel dve vojni, zapore in taborišča ter trpel zaradi nacizma, fašizma in komunizma. Ob njegovem visokem jubileju so pri Mladinski knjigi pripravili video, v katerem je eden izmed najpomembnejših še živečih pisateljev v slovenskem jeziku in velik domoljub spregovoril o tem, od kod črpa svojo življenjsko moč.
Preberite še:
Misli Alojza Rebule, ki ne smejo utoniti v pozabo
“Moram pričevati o resnici”
“Najbolj sem jo podedoval po očetu, ki je bil precej krepak človek. Moja mama, ki je živela približno 80 let, je bila tudi precej aktivna. Drugo je prepričanje, da moram, ker sem se rešil taborišča, pričevati o resnici. Moja trma, da moram o nacizmu pripovedovati čim bolje in čim bolj objektivno, se je rodila v knjigi Nekropola.”
Ob vsakem jubileju mediji Pahorju zastavijo tudi vprašanje, kaj je njegova skrivnost za dolgo življenje. A priznani pisatelj vedno znova poudarja, da recepta za to nima. Njegova glavna želja je, da pripoveduje o tem, kaj je doživel, po resnici.
Preberite še:
Zdravnik, ki je dočakal 105 let, z nami deli 12 načel za dolgo življenje
Dobitnik številnih priznanj in nagrad
Boris Pahor je tudi dobitnik številnih priznanj, nagrad in častnih naslovov. Med drugim je tako leta 1992 prejel Prešernovo nagrado, zadnje priznanje, ki ga je prejel ob nedavni vrnitvi Narodnega doma Slovencem v Trstu, pa je bilo najvišje italijansko in slovensko državno priznanje Vitez velikega križa italijanske republike in Red za izredne zasluge RS.
V spodnji fotogaleriji si lahko preberete nekaj njegovih misli, ki navdihujejo in nagovarjajo. Nekatere izmed njih so izšle v letošnji knjigi Tako mislim.
Preberite še:
Spreobrnjeni genij: “Ker sem rojen kot avtist, zelo dolgo nisem razumel smisla ljubezni”
Preberite še:
Umrla je Helena Žigon: “Hude reči so jo naredile še modrejšo in plemenitejšo”
Preberite še:
100-letnik in 90-letnica, ki dokazujeta, koliko se da storiti z majhnimi koraki