V kolektivnem mišljenju se je nekako zasidrala misel, da imamo v ekstremnih situacijah na voljo trenutek, ko lahko nekaj povemo. Na smrtni postelji umirajoči pogosto izražajo svoje zadnje želje. Gre za stavke, ki izražajo tisto, kar človek nosi v najglobljem kotičku srca. Umetnostna zgodovina in Hollywood sta se nam pomagala vživeti v zadnje trenutke življenja s pomočjo filmskih likov, ki so zapustili ta svet.
Preberite še:
Očarljiv nasmešek novorojenčice, namenjen novopečenemu očku
Sporočila ljubezni
Nekatere žrtve napadov 11. septembra 2001 v ZDA so imele čas, da pokličejo svoje sorodnike. Zavedali so se razmer in vedeli so, da je smrt zelo blizu. V tistih sekundah in minutah so želeli svojim otrokom predati besede z globokim sporočilom. Vsa sporočila so bila podobna – to so bila sporočila ljubezni.
Ste že kdaj razmišljali, kaj bi rekli svojim otrokom? Zagotovo bi jih objeli, poljubili in vsakemu posredovali tisto sporočilo, s pomočjo katerega bi se lahko bolje soočil z življenjem.
Preberite še:
11. september 2001: zakaj je newyorški gasilec postal duhovnik
Ne čakajte več
Ne čakajmo do zadnjega trenutka, da otrokom posredujemo ta pomembna sporočila. Povejte jim jih ponoči, preden se odpravijo spat, ali zjutraj, preden odidejo v šolo. Ne glede na kraj in trenutek je bistveno, da ne dovolite, da mine ta čas, vi pa jim tega niste povedali zato, ker vas je bilo sram, da bi izpadli pretirano ali dramatično.
Njihovo vzgojo in samozavest lahko izboljšate tako, da jim od zdaj naprej govorite besede, polne sporočil. “Od nekdaj sem te imel rad bolj kot karkoli ali kogarkoli na svetu. Vsak dan mojega življenja si osmislil. Bil si in zame si še vedno najpomembnejši. Moja največja sreča je videti otroke, ki so povezani. Zahvaljujem se Bogu, da te imam. Karkoli se zgodi, nikoli te ne bom nehal imeti rad.”
Preberite še:
Zadnje besede 11 svetnikov, preden so umrli
To bo spremenilo vaš vsakdan
Razmišljanje o tem, kakšne bi bile naše zadnje besede, nam pomaga, da razmislimo o lastnem življenju, poleg tega pa bo to vodilo za vzgojo otrok s pogledom, usmerjenim prek vsakdanjih bitk. Bitke bodo vseeno obstajale, a vedeli bomo, kako jim pripisati globlji pomen.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Tomaž Kavčič.
Preberite še:
“Vzgoja otrok je tudi ljubezen med nama. Otrok išče ljubezen med staršema”
Preberite še:
“Dragoceno je, da si ženske znamo stati ob strani, si nuditi oporo in čvekati v nedogled”
Preberite še:
7 zanimivosti o milanski stolnici