Rebecca G. Adams, profesorica sociologije na Univerzi Severne Karoline, je zapisala: “Veliko je napisanega in raziskanega o družini in zakonu, a zelo malo o prijateljstvu. To se mi zdi neverjetno, saj ima prijateljstvo velik vpliv na duševno zdravje.” Prijateljstvo namreč podaljšuje življenjsko dobo in je zelo močno orožje v boju proti boleznim. Neka raziskava na Harvardu je dokazala, da lahko aktivno socialno življenje pospešuje zdravje naših možganov.
Preberite še:
3 stvari, ki jih starši lahko storijo, ko imajo njihovi otroci “težavne prijatelje”
Prepoznati prijateljstvo, ki ni za nas
Različne raziskave torej kažejo, da prijatelji blagodejno vplivajo na zdravje in dobro počutje, a prijateljstvo, ki nas izčrpava, lahko prinese ravno nasprotno. Zato je pomembno prepoznati neprimerno prijateljstvo, preden nam škodi ali celo pokvari zdravje.
Susan Heitler, doktorica psihologije, opozarja, da škodljivo prijateljstvo lahko povzroči različne zdravstvene težave, kot na primer povišan krvni tlak, sindrom razdraženega črevesja, slabšo odpornost, depresijo, anksioznost in podobno. Tu je nekaj njenih nasvetov, kako prepoznamo škodljivo prijateljstvo.
Preberite še:
Zakaj so prijatelji iz mladosti tako pomembni
Vedno morate paziti na to, kaj govorite ali počnete
Na začetku prijateljstva ni bilo tako. S prijateljem sta se zabavala, sedaj pa morate biti zelo pazljivi, kaj počnete ali rečete, da ne zabredete v težave. Kot bi se vedno gibali po spolzkem terenu.
Čutite, da je med vami in ostalimi prijatelji nekakšna tekmovalnost
Ko sta skupaj, vam veliko razlaga o drugih svojih prijateljih, kako se z njimi zabava, kam potujejo, kaj počnejo … Počutite se, kot da zaostajate – kot da bi bilo vse skupaj eno samo tekmovanje, kdo je boljši prijatelj. Prijateljstvo ne more temeljiti na tekmovanju in ljubosumju.
Preberite še:
4 stvari, ki jih nikoli ne smete reči samski prijateljici …
Nenehno vas kritizira
Neprestano kritiziranje je lahko za prijateljstvo zelo škodljivo. Kadar izrečemo konstruktivno kritiko, jo izrečemo ljubeznivo in z namenom, da nekomu pomagamo. Kritika, ki samo kritizira, pa je ponižujoča. Če čutite, da vas kritika neke osebe zelo prizadene, je to lahko opozorilni znak.
Pravi vam, da se morate spremeniti
Tak prijatelj ima veliko predlogov, kakšni bi morali biti in kako bi se morali obnašati. Redko pa se vpraša o sebi, kako bi se lahko spremenil on, pri čemer nikoli ne upošteva vašega nasveta. On ima vedno prav in vi se vedno motite.
Preberite še:
Kako lahko po več letih premora obnovimo prijateljstvo
Nenehno se vozite s čustvenim vlakcem smrti
Nikoli ne veste, kaj bo sledilo. Bo ta oseba užaljena, ranjena ali navdušena nad vami? V trenutku se lahko spremeni v sovražnika, naslednji dan pa se obnaša, kot da se ni nič zgodilo. Živite v vrtincu čustev, to pa vam povzroča velik stres, ki lahko pripelje do zdravstvenih težav.
Omenjene točke so uporabne tako pri moških kot ženskih prijateljstvih. Vsako prijateljstvo ima vzpone in padce, a če opazite, da se neka oseba, ki naj bi bila vaša prijateljica ali prijatelj, pogosto tako vede do vas, se raje odmaknite od nje, preden vam naredi resno škodo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Katja Tušek.
Preberite še:
“Pritisk družbe se mi zdi najhujši. To je nekaj, kar nas lahko ubije, če dovolimo”
Preberite še:
5 krščanskih sporočil, ki jih nosi Levji kralj
Preberite še:
Ni vse v popolnosti. To so modeli, ki spreminjajo pogled na lepoto