Američan Dan Baumann se je v mladosti zapisal oznanjevanju evangelija. Pridružil se je skupini mladih misijonarjev. Z zaupanjem v Božje varstvo se je podal na marsikatero nevarno območje. Po diplomi je na primer odšel v Afganistan, kjer je delal v administraciji očesne bolnišnice. Ko je leta 1997 s prijateljem odšel na misijonsko potovanje v Iran, je doživel težko preizkušnjo, ki pa je obrodila bogate sadove.
Prepuščena na milost in nemilost
Iran in njegovi prebivalci so Dana popolnoma prevzeli. Težave so se pojavile šele, ko sta s prijateljem želela to deželo zapustiti. Na meji so jima cariniki zasegli dokumente. Po šestih urah čakanja so ju odpeljali v različni zasliševalni sobi, kjer sta izkusila zastrašujoče pristope tamkajšnje policije. Nadaljnjih šest ur so ju namreč brutalno pretepali, potem pa zaprli v ječo; vsakega v svojo celico. Na milost in nemilost sta bila prepuščena svojim rabljem.
Čeprav se je Danu sredi trpljenja Bog zdel daleč, je še vedno zaupal, da v samici ni sam. Vse dni je ležal v kotu celice. Zunaj je bil sneg, on pa je zmrzoval brez ogrevanja. Ven je šel le, če so ga odpeljali na zaslišanje v temno sobo s krvavimi madeži po tleh. Tepli so ga po obrazu in trebuhu, včasih so ga brcali. Spraševal se je, zakaj je Bog to dopustil, če je dober in ga ljubi.
Poskus samomora, ki se je končal s svetlobo
Nekega dne se je v sebi zlomil. Odločil se je, da bo raje končal življenje, kot pa da bi preostanek svojih dni prebil v strahu in nasilju. Sklenil je, da se bo utopil v umivalniku. Čeprav je načrt dodobra premislil, mu v štirih poskusih ni uspelo položiti roke nase. Ko je zadnjič hlastnil za zrakom, se je zavedel svojega padca in sramote. V trenutku največjega obupa je sobo napolnila svetloba.
Zlomljeni mladenič se je obrnil in zagledal Jezusa. Gospod se mu je nasmehnil, se ga dotaknil in rekel: “Dan, ljubim te in obljubljam, da te bom tokrat izvlekel.” Trpečega misijonarja je Kristus postavil pred izziv: “Vprašaj me, kaj mislim o tem možu.” Dan je vedel, da gre za moškega, ki ga je mučil in zasliševal.
Podprite Aleteio!
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.