Med koralnimi spevi, ki so se v več kot tisočletni zgodovini koralnega petja ohranili ne samo v zapisih starodavnih kodeksov, ampak tudi v živem izročilu, je himna Veni, Creator Spiritus gotovo ena najbolj poznanih, priljubljenih in široko uporabljanih pri najrazličnejših bogoslužnih opravilih. Mnogi jo označujejo kot eno najlepših pesmi rimskega bogoslužja.
Preberite še:
Kako Sveto pismo imenuje Svetega Duha?
Ob binkoštih in na konklavu
Prvotno so pesem peli pri molitvenem bogoslužju na praznik binkošti kot himno večernic ter pri tretji molitveni uri. Že kmalu pa so jo zaradi bogatega besedila, ki v obliki molitve izraža prošnjo k Svetemu Duhu za prejem njegovih darov, začeli uporabljati ob priložnostih, ko je vsa Cerkev zbrana v slovesnem klicanju Svetega Duha: pri obhajanju zakramenta birme, pri posvečenju duhovnikov in škofov, ob posvetitvi cerkve, ob zasedanjih škofov in kardinalov.
Veni, Creator Spiritus je običajno tudi del uvodnega bogoslužja ob začetku konklava, preden kardinali izrečejo besedilo prisege in začnejo zasedanja za izvolitev novega papeža.
Kdo je avtor?
Čeprav je za večino koralnih spevov avtorstvo neznano, je pri bolj priljubljenih spevih veliko zanimanja za raziskovanje in odkrivanje njihovega izvora. Za Veni, Creator Spiritus se je skozi zgodovino pojavljalo precej domnev, kdo naj bi bil avtor speva. Zaradi bogatega teološkega besedila in vzvišenosti melodije so ga pripisovali sv. Ambrožu ali sv. Gregorju.
Danes velja za najverjetnejšega avtorja Raban Maver, benediktinski opat, nadškof v Mainzu v Nemčiji ter eden najpomembnejših teologov in pisateljev karolinške dobe. Živel je konec 8. in v prvi polovici 9. stoletja.
To obdobje je bilo v zgodovini Cerkve burno zaradi razprav o tem, na kakšen način Sveti Duh izhaja iz Očeta in Sina. Morda so prav vsi ti spori spodbudili avtorja, da je napisal eno najlepših pesmi o Svetem Duhu, ki povzema svetopisemsko izročilo in izročilo cerkvenih očetov.
Preberite še:
Pridi, Sveti Duh, in pomiri mojo živčnost in jezo
Pogovor s Svetim Duhom
Veni, Creator Spiritus je napisan kot molitev. Čeprav vsebuje teološke resnice, ki jih izpovedujemo tudi v veroizpovedi, gre tu za neposreden pogovor občestva s Svetim Duhom. S tem ko vzpostavimo odnos z njim, ga priznamo kot osebo, ki je hkrati Bog in hkrati različen od Očeta in Sina. Besedilo je polno simbolike in nam odkriva svetopisemske podobe Svetega Duha.
Slovenski prevod:
O pridi, Stvarnik, Sveti Duh,obišči nas, ki tvoji smo,napolni s svojo milostjosrce po tebi ustvarjeno.Ime je tvoje Tolažnikin dar Boga Najvišjega,ljubezen, ogenj, živi vir,posvečevalec vseh stvari.Sedmero ti darov deliš,desnice prst Očetove,obljubil tebe Oče je,zgovorna moč apostolov.Razsvetli z lučjo nam razum,ljubezen v naša srca vlij,v telesni bedi nas krepčaj,v slabosti vsaki moč nam daj.Odženi proč sovražnikain daj nam stanoviten mir,pred nami hodi, vodi nasin zla nas varuj vsakega.Po tebi naj spoznavamoOčeta in Sina Božjega,in v tebe trdno verujemo,ki izhajaš večno iz obeh. Amen.
Prispevek je bil v daljši obliki objavljen v reviji Magnificat, letnik 5, št. 5.
Preberite še:
Kako papež Frančišek pojasnjuje molitev zdravamarija vrstico za vrstico
Preberite še:
Ko je pater Pij za koga molil, je uporabil to učinkovito molitev