Aleteia logoAleteia logoAleteia
Ned, 8. septembra |
Aleteia logo
Poglobljeno
separateurCreated with Sketch.

Gimnazija, kjer na prvo mesto postavijo dobre odnose

Samo Pučnik - objavljeno 09/03/18

Aleteia predstavlja četverček katoliških gimnazij

Škofijska gimnazija Antona Martina Slomška v Mariboru je katoliška ustanova, ki deluje od leta 1997. Zrasla je iz velike želje, da bi v mariborski (takrat) škofiji imeli vzgojnoizobraževalni zavod, ki bi nadaljeval delo velikega pedagoga Antona Martina Slomška. Tako so se prve ideje za ustanovitev gimnazije pojavile že leta 1992, kmalu po osamosvojitvi Slovenije.

Vodstvo si na gimnaziji želi predvsem lepih odnosov, ki pa so podkrepljeni z inovativnim delom in raziskovanjem. Tako se tesno prepletajo nove ideje s kulturnim ustvarjanjem in duhovnimi odmiki.

Gimnazijo bomo na Aleteii osvetlili s treh vidikov.  Bernardka Radej, v. d. ravnateljice, je predstavila glavne odlike šole. Dijakinja drugega letnika Urška Ferlež je povedala nekaj več o tem, kaj šola lahko ponudi dijakom, nekdanji dijak David Preložnik, ki uči glasbo na Gimnaziji Celje ‒ Center in vodi več zborov, pa nam bo zaupal, zakaj se je odločil za to ustanovo in kaj mu je dala kot popotnico za življenje.

Več o gimnaziji. 

WEB2-GAMSOVANJE
ŠKOFIJSKA GIMNAZIJA ANTONA MARTINA SLOMŠKA

Mini intervju: Bernardka Radej, v. d. ravnateljice

Katere so po vašem mnenju največje odlike šole?
Ob letošnji 20. obletnici gimnazije se s ponosom oziramo v preteklost in kot temeljno vrednoto vidimo usmerjenost našega vzgojnega in izobraževalnega dela k dijaku. Mlademu človeku želimo pomagati pri razvoju celovite osebnosti, prav tako je naša želja dobro pripraviti dijake, da bodo lahko izbrali poklic, ki jih bo veselil in ustrezal njihovim talentom in zmožnostim.

Velik poudarek dajemo medosebnim odnosom, krepitvi socialnih veščin, prostovoljnemu delu in obšolskim dejavnostim.

V prihodnjem šolskem letu bomo vpisali že šesto generacijo inovativnega oddelka, kjer dijaki in učitelji prakticiramo uporabo metod inovativne pedagogike 1 : 1 (uporaba tablice/računalnika/telefona pri pouku in delu na terenu, poudarek je na timskem delu, spodbujanju ustvarjalnosti, pomenu javne predstavitve in sodelovanju pri projektu). Želimo biti zgled v odnosih med vsemi, ki smo vključeni v pedagoški proces (dijaki, starši, učitelji).

Kaj si v prihodnosti želite dvigniti na višjo raven?
Še na višjo raven želimo dvigniti odličnost v pedagoškem delu. Ustvariti želimo pogoje in zgled za večje zavedanje katoliške identitete šole ter njenega misijonskega poslanstva znotraj slovenskega prostora. V prihodnjih letih želimo vse učitelje usposobiti za suvereno poučevanje z inovativnimi metodami dela, kar nam bo v veliki meri omogočalo tudi sodelovanje v projektu Inovativna učna okolja, kjer nastopamo kot ena od razvojnih šol.

Dijakom želimo ponuditi spoznavanje in praktično uporabo veščin, ki jih bodo v življenju potrebovali (retorika, logika in argumentacija, metode znanstvenoraziskovalnega dela, individualno in timsko projektno delo), česar se bodo lahko učili znotraj izbirnih predmetov, ki jim jih bomo ponudili že jeseni.

Na katerih področjih družbe, v katerih poklicih se najbolj odlikujejo vaši nekdanji dijaki?
Naši dijaki so uspešni strokovnjaki na različnih področjih doma in v tujini ‒ v zdravstvu, kulturi, šolstvu, novinarstvu, gospodarstvu, kmetijstvu in industriji.

Na Gimnaziji Antona Martina Slomška so zelo ponosni na svoj inovativni oddelek, v videu si lahko ogledate, kako je videti njihovo delo.

Gimnazija Antona Martina Slomška v številkah:

  • Število dijakov, vpisanih v vse štiri letnike:
    352
  • Lansko povprečje na maturi:
    92 % (ena zlata maturantka in 5 odličnih) – vseh maturantov je bilo lani 63.
  • Točkovna omejitev vpisa v lanskem letu:
    Omejitve vpisa niso imeli.
  • Število dijakov, ki jih bo šola lahko sprejela prihodnje šolsko leto:
    112

Dan se začne z duhovno mislijo

“Za škofijsko gimnazijo sem se odločila zaradi povezanosti med dijaki, ki sem jo začutila med obiski na gimnaziji. Všeč mi je tudi odnos med profesorji in dijaki, ker se res močno opazi spoštovanje,” ugotavlja dijakinja drugega letnika Urška Ferlež.

“Veliko delamo na medsebojnih odnosih, profesorji pa nam predajo mnogo znanja in nam tako omogočijo zelo dobre možnosti za prihodnost.” Gimnazija se od drugih razlikuje predvsem “zaradi jutranjih duhovnih misli. Vsako jutro pouk začnemo pet minut prej. Tistih pet minut namenimo jutranji misli, ki jo izberemo dijaki. To je lahko kakšna zgodba, misel ali pa tudi pesem.”

Da pa se dijaki med letom še bolj povežejo, poskrbijo z duhovnimi srečanji in ekskurzijami.

WEB3-URŠKA-FERLEŽ-GAMS
OSEBNI ARHIV

Odnosi, ki oblikujejo osebnost

David Preložnik je nekdanji dijak gimnazije Antona Martina Slomška. Danes uči na Gimnaziji Celje ‒ Center in vodi več uspešnih zborov. Kot pravi, so ga odnosi, ki so jih spletli na gimnaziji, močno oblikovali v njegovem življenju.

“V času izobraževanja na škofijski gimnaziji sem veliko dobil, prepričan pa sem, da s to izkušnjo lahko tudi lažje dajem naprej. V življenju so mi pomembni odnosi in na šoli sem to vedno občutil, sploh takrat, ko pri učenju ni šlo vse gladko ali po načrtih. Odnosi s profesorji in sošolci ter vrstniki so mi pomagali pri oblikovanju osebnosti, ki je v času srednjega šolanja zagotovo eden izmed pomembnejših življenjskih procesov.”
WEB3-DAVID-PRELOŽNIK
OSEBNI ARHIV
David Preložnik je učitelj glasbe in zborovodja.

Dijaška leta so ga močno zaznamovala tudi na njegovi poklicni poti, “Glasbeno in kulturno dogajanje na šoli, ki smo ga lahko v veliki meri sooblikovali tudi dijaki sami, me je prepričalo, da sem tudi sam stopil na pot učiteljskega poklica z željo, da bi lahko delal kot glasbeni pedagog. Vse to skušam še naprej uresničevati v vsakdanjem življenju in sem ponosen, da je blaženi Slomšek tudi zavetnik pedagogov.”

Pravi, da ga danes še iz gimnazijskih let spremlja misel blaženega Antona Martina Slomška: “Ni v naši moči prešteti liste v knjigi življenja. To pa je v naši moči, da vsako stran popišemo z dobrimi deli.”


Preberite še:
“V kino pridejo kot ateisti in odidejo kot verniki. Govorim iz izkušnje”

Preberite še:
Gimnazija, kjer se mladi počutijo kot doma

Preberite še:
Gimnazija, kjer se dogaja. Celo izmenjava z Japonsko

Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
Več
E-novice
Prejmi Aleteio v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e-novice.