Sindrom izgorelosti je kronično stanje psihofizične in čustvene izčrpanosti, ki je posledica dolgotrajnega samoizčrpavanja.
Za izgorelost je značilno telesno in duševno izčrpavanje, popolno pomanjkanje motivacije za opravljanje dela in predvsem vidne vedenjske spremembe pri izgoreli osebi.
Znaki izgorelosti so zelo podobni simptomom, povezanim s stresom na delovnem mestu na splošno. Vendar se ti znaki pri izgorelosti zelo stopnjujejo.
Čustveni znaki
- Nihanje razpoloženja: to je eden glavnih znakov izgorevanja. Človek postane razdražljiv in slabe volje. Velikokrat pride do nepotrebnih sporov z okolico, prijatelji … Pogosta sta cinizem in defenzivna drža. Včasih pa gre sprememba vedenja v popolnoma nasprotno smer in delavec postane ravnodušen tako do svojih strank kot do kolegov in prijateljev.
- Izguba motivacije: Izgorel človek izgublja voljo do dela. V delu ne vidi več smisla in razmišlja le še, kako bo preživel nov, stresa poln delovni dan, ki presega njegove zmožnosti. Dnevi postajajo neskončno dolgi.
- Psihična izčrpanost: Zaradi postopne obrabe, ki jo povzroča izgorevanje, delavec vse slabše prenaša stres in človek porabi vse več energije, da ga obvlada.
- Pomanjkanje energije in manjša učinkovitost: Gre za logično posledico prejšnje točke. Ker organizem porabi preveč moči za obvladovanje stresa, mu zmanjka učinkovitosti pri delovnih procesih. Na dolgi rok to lahko sproži slabšanje spomina, pomanjkanje koncentracije in slabše zmožnosti za obvladovanje novih nalog.
Preberite še:
5 napak, ki se jih je vredno znebiti
Preberite še:
Stres ni nujno negativen. Z njim lahko zdravje tudi izboljšamo.
Telesni znaki
Sindrom izgorelosti ima lahko hude posledice tudi za telesno zdravje. Med znaki lahko najdemo naslednje:
- Bolečine v sklepih in mišicah, ki so posledica napetosti in stresa na delovnem mestu in jih povzroča mišično krčenje.
- Psihosomatske motnje:
- kronična utrujenost
- motnje spanja
- težave s prebavili
- težave srca in ožilja
- kožne alergije
- glavoboli
- slabost
- motnje spolne želje
- večje tveganje za debelost
Da bi se izognili tem znakom je nujno, da gojimo dobro delovno vzdušje, da skrbimo za svojo telesno in duševno kondicijo in za dobro počutje vseh v kolektivu.
Bistvenega pomena je, da sodelavci med seboj dobro sodelujejo in s tem ustvarjajo pozitivno delavno vzdušje. S tem se doseže dobra delovna učinkovitost, ki ne gre na škodo delavčevega zdravja.
Preberite še:
Sedem nasvetov papeža Frančiška, kako biti dober oče
Preberite še:
Šport ga je pokopal in mu tudi pomagal, da se je pobral
Preberite še:
Sara Ahlin Doljak: Zaradi bolezni ne more govoriti, a je še vedno uspešna odvetnica
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.