Raič se je rodil februarja 1827 v kmečki družini v naselju Žvab pri Ormožu. Njegovo pravo ime je bilo Matija Reich, v Božidarja Raiča se je preimenoval, ko je bil dijak v varaždinski gimnaziji (Božidar je slovenski prevod izvirno grškega imena Matija oziroma Matej, Raič pa nekakšno nerodno poslovanjanje izvirno nemškega priimka Reich).
Sanje o enotnem slovanskem jeziku
V mladih letih je bil Raič – tako kot njegov prleški rojak Stanko Vraz (njegovo pravo ime je bilo Jakob Fras ali Jakob Frass in je imel verjetno nemške prednike) navdušen nad ilirskim gibanjem in je celo sanjaril o zlitju vseh slovanskih jezikov v enega.
Raič, ki je bil leta 1850 v Gradcu posvečen za duhovnika, je v letih 1851–1853 sam skušal oblikovati skupni slovanski jezik na podlagi cerkvene slovanščine. Sestavil je celo črkopis in pisal besedila v tem jeziku. Sanjarije o skupnem slovanskem jeziku je Raič, ki je bil med letoma 1853 in 1860 profesor slovenščine na mariborski gimnaziji, pozneje opustil, ne pa tudi jezikoslovnega dela.
Preberite še:
To je film, ki ga Slovenci nismo smeli videti
Leta 1867 je Raič organiziral tako imenovano veliko bésedo v Bučkovcih pri Mali Nedelji v spomin preroditelju Antonu Kremplu. Velika beseda je bila kulturna prireditev, ki je že imela političen podton. Malonedeljska beseda, na kateri je imel Raič tudi svoj govor, je bila nekakšna predhodnica taborov.
Preberite še:
Pozabljeni mož, ki je napovedal slovensko prihodnost
Zedinjena Slovenija in “odcepitev” slovenske Štajerske
Raič je bil velik zagovornik ideje Zedinjene Slovenije, to je združitev vsega slovenskega narodnega ozemlja, razdeljenega na več dežel, v eno politično enoto v okviru habsburške monarhije.
Tako je javno vneto zagovarjal ločitev slovenskega dela Štajerske od nemškega dela in priključitev slovenskega dela h Kranjski. Raič se je tudi zavzemal, da bi kranjska prestolnica Ljubljana postala politično središče vseh Slovencev. Bil je tudi prvi med slovenskimi narodnimi buditelji, ki je navezoval tesne stike s prekmurskimi Slovenci in jih vključeval v slovensko narodno gibanje.
Izjemen govornik
Raič, ki je bil po postavi pravi orjak in je slovel kot odličen, če ne celo najboljši govornik med Slovenci, je imel tudi govor na prvem taboru v Ljutomeru 9. avgusta 1868, na katerem se je zbralo okoli sedem tisoč ljudi. Sodeloval je tudi na drugih taborih, ki so jih do prepovedi leta 1871 prirejali na Štajerskem, Primorskem, Koroškem in Kranjskem.
Pozneje je Raič spet želel prirejati tabore, a so njegovi načrti (tabor v Dobravi pri Zavrču leta 1875 in tabor na Ptuju leta 1881) padli v vodo, ker je oblast ta tabora prepovedala.