Cistercijanski samostan v Stični je najstarejši samostan na ozemlju današnje Slovenije. Graditi so ga začeli že davnega leta 1132
Pobudo za gradnjo samostana je dal oglejski patriarh Pelegrin I., ki je na Dolenjsko povabil cistercijanske menihe iz samostana Rein pri Gradcu. Njihov prvi opat je postal Francoz Vincenc iz francoskega samostana Morimund.
Dolgoletna gradnja samostana
Menihi so se naselili v bližnjem Šentvidu in od tam vodili gradnjo samostana. V samostan so se menihi vselili leta 1135, uradno pa je bil ustanovljen leta 1136. Gradnja stiške bazilike je bila končana do leta 1156, ko jo je patriarh Pelegrin slovesno posvetil.
Legenda o stiškem ptiču
Samostan so postavili na zemlji, ki je bila prej v lasti višnjegorskih plemičev. Po legendi so najprej samostan začeli zidati malce nižje, a je nato neki ptič letel na kraj, kjer je danes samostan, in začel čivkati: Sit hic! Sit hic! (sl. tukaj naj bo!).
Tako so, kot pravi legenda, samostan postavili na zdajšnjem prostoru. Legendarni ptič je prišel v samostanski grb, kraj pa je dobil ime Stična (Sitic po latinsko). Malo manj znano pa je, da je bila Stična (nem. Sittich) v slovenščini dolgo časa znana kot Zatičina.
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.