Aleteia logoAleteia logoAleteia
Pon, 16. septembra |
Aleteia logo
Navdihujoče zgodbe
separateurCreated with Sketch.

Izum 11-letne ameriške deklice rešuje življenja

Young Scientist Winner

The Discovery Educatin 3M Young Scientist Challenge | YouTube

Cerith Gardiner - objavljeno 02/01/18

Naprava, ki jo je oblikovala Gitanjali Rao, odkriva nevarno onesnaženost vode s svincem, ki povzroča težave več kot 18 milijonom Američanov

Ko je Gitanjali Rao na družbenih omrežjih delila, kako rada “išče rešitve za resnične težave”, si je bilo težko predstavljati, da bo ta živahna 11-letnica nekoč razrešila vprašanje, ki že leta in leta vznemirja znanstvenike.

V zgolj treh mesecih si je Gitanjali izmislila napravo kot nadomestek za draga in dolgotrajna testiranja, ki jih v ZDA trenutno uporabljajo za zanesljivo določanje vsebnosti svinca v pitni vodi.

S strastnim prepričanjem, da ima “vsak izmed nas pravico do podatkov o kakovosti pitne vode”, in navdihnjena s sodnim primerom v mestu Flint v ameriški zvezni državi Michigan o onesnaženosti vode v letih 2014 in 2015, je 11-letnica oblikovala nov sistem testiranja, zaradi katerega je prejela naziv najboljše mlade znanstvenice v ZDA za leto 2017.



Preberite še:
Poglejte, kako so se božiča veselili Peter Opeka in njegovi Malgaši

Kako deluje?

Kar 5.300 vodnih sistemov v Združenih državah Amerike krši predpise Agencije za zaščito okolja o vsebnosti svinca v pitni vodi, to pa škodljivo vpliva na kar 18 milijonov Američanov. Gitanjali je ustvarila napravo, sestavljeno iz treh delov: kartuše za enkratno uporabo, čitalnika Bluetooth in mobilne aplikacije.

Kartuša torej vsebuje ogljikove nanocevke, ki reagirajo na svinec. To reakcijo ujame čitalnik Bluetooth, ki pošlje znamenje aplikaciji, ta pa nam nemudoma sporoči, ali je voda pitna ali ne.


FIREFIGHTERS
Preberite še:
Gasilec Rui in njegov božič, ki ga lahko ne bi bilo

Zakaj Tetis?

Gitanjali je napravo primerno poimenovala Tetis, po grški boginji pitne vode, in upa, da bo z nekaj manjšimi popravki svoj izum lahko ponudila trgu. Morda se ne zavedamo, da so naše stare vodovodne cevi onesnažene s svincem, toda zastrupitev s svincem lahko povzroči zastoj v telesnem in duševnem razvoju.

Ker 11-letna Gitanjali verjame, da je “namen znanosti spremeniti stvari na bolje”, bi lahko njen neverjetni izum izboljšal življenja milijonov ljudi v Združenih državah Amerike in po vsem svetu.

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja AleteiePrevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.

Tags:
znanost
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
Več
E-novice
Prejmi Aleteio v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e-novice.