Avstralec James Harrison je 86-letnik, ki živi kot marsikdo njegove starosti: rad se igra z vnuki, hodi na sprehode in zbira poštne znamke.
V svoji krvi pa skriva izjemen zaklad: redka protitelesa anti-D, ki lahko pomagajo nosečnicam pred hudo serokonverzijo, stanjem, povezanim z Rh faktorjem krvi. Če je materina kri Rh‒ (negativna) in dojenčkova Rh+ (pozitivna), obstaja namreč tveganje, da neusklajenost krvnih skupin povzroči spontani splav ali resno poškodbo otrokovih možganov.
Kri daroval takoj, ko je postal polnoleten
Kako je James odkril, da v svojem telesu nosi upanje za toliko mater in njihovih otrok?
Ko so mu leta 1951 kot 14-letniku odstranili del pljuč, je od neznanih darovalcev prejel 13 enot krvi. Ta velikodušnost mu je rešila življenje. “Rekel sem si, da bom postal krvodajalec, ko bom dovolj star,” pravi.
Tako je šel prvič darovat kri dva dni po svojem 18. rojstnem dnevu. Kmalu je izvedel za izjemno značilnost svoje krvi: protitelesa anti-D, ki pomagajo preprečevati hemolitične bolezni pri novorojenčkih.
“Srečal sem nekaj mater, ki so se mi zahvalile. Ena od njih je izgubila tri otroke, nato pa je rodila sedem zdravih dojenčkov,” pravi James. “Čudovito je videti srečne matere in njihove otroke,” dodaja.
“Še naprej bi daroval, če bi mi dovolili”
Ko je leta 2011 tisočič daroval kri, so njegovo ime zapisali v Guinnessovo knjigo rekordov. Skupno je kri daroval 1.173-krat. Zadnjič so mu jo vzeli 11. maja 2018, ko je po avstralski zakonodaji dosegel starostno mejo za darovanje krvi. “Še naprej bi daroval, če bi mi dovolili,” je takrat dejal.
James Harrison je svojo kri daroval celih 63 let in po ocenah rešil življenja približno 2,4 milijona otrok. Med njimi je bil tudi njegov vnuk Scott.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila brazilska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Veronika Snoj.