“Julek je imel pol odstotka možnosti za preživetje. Danes lahko vidite, kako je posredoval Bog,” pravi Mateusz Maranowski, oče šestletnega dečka s hudo večplastno prizadetostjo.
Težko je ostati ravnodušen ob pogledu na Julkovo fotografijo, še težje pa je ne biti ganjen ob gledanju, kako skuša hoditi. Nikoli naj se ne bi dotaknil tal – to je bila verjetno ena izmed blažjih diagnoz na začetku njegovega življenja … Zdaj pa ima že šest let.
Julek je bil že na začetku svojega življenja obsojen na smrt … Statistika, ki so nam jo predstavili v bolnišnici, nas ni navdajala z optimizmom – bila je tragična. Imel je pol odstotka možnosti za preživetje.
Danes lahko vidite, kako je posredoval Bog in kakšen napredek smo skupaj dosegli. Glede na svoje omejene možnosti mu gre danes res odlično.
Za ogled fotogalerije kliknite tukaj
Pri Julku je bilo v igri pet smrtnih obsodb, na drugi strani pa moč pompejske devetdnevnice. Zakaj prav ta molitev?
Ta devetdnevnica je že prej delovala v mojem življenju. Molil sem za zdravje družinskega člana, ki je zbolel za rakom. Zdelo se je kot obsodba. Danes živi. Ko človek nima nobenega orodja, če izvzamemo vero, mora najti način, kako nadzorovati svoja čustva. V naši situaciji je bilo to zelo težko.
Po poroki sva dolgo čakala na otroka, minevali so meseci. Neka preiskava je celo pokazala, da ne bova imela otrok. Na koncu sva le dočakala nosečnost in veliko pričakovanje otroka. Bilo je veliko veselje! Potem pa se je svet nenadoma postavil na glavo. Nisem si mogel predstavljati nič bolj grozljivega kot samo razmišljati o scenariju, po katerem lahko moj otrok umre.
To je trajalo mesece. Priznam, da sem tiste prve dni, ko sem nekajkrat slišal, naj se poslovim od otroka, izgubljal upanje. Brskal sem, kako organizirati pogreb za otroka …
Molitev je prinašala upanje, čeprav se je zgodilo marsikaj težkega. Takrat sem se naučil ene stvari – ne glede na to, kako grozne stvari se dogajajo, ne smeš obupati.
Čeprav se mi je večkrat zdelo, da molitev ni dosegla nikogar, sem si začel predstavljati Božjo Mater, ki mi bo pomagala. Izkazalo pa se je, da je resničnost povsem drugačna, da Bog lahko posreduje. O svoji prisotnosti je dal vedeti. O tem ne dvomim.
Je bil med temi občutki, s katerimi ste se borili, tudi občutek izgube sanj o zdravem otroku? Sanj, ki so tako naravne za vsakega starša …
Zdi se mi, da sva se te lekcije v najinem zakonu šele naučila. Nisem čisto prepričan, da prav dobro. Upam, da nama je uspelo. Oseba, ki je v šoku, hitro skače iz življenja v življenje, zdaj mora iti z drugim vlakom, pa čeprav je načrtovala drugo pot. Pogosto ne razmišlja, kam je namenjena, kaj je cilj. In to je zelo velika napaka.
Gre za to, da ne objokujemo izgubljenega življenja, ki nas je čakalo. Z ženo sva imela nore načrte, želela sva veliko potovati, raziskovati. Izkazalo se je, da bo to v situaciji, v kateri smo se znašli, zelo težko. Tudi zato, ker ves zaslužen denar porabiva za Julkovo rehabilitacijo.
Dolgo je minilo, preden sva prišla do točke, ko sva si rekla, da bi morala prejšnje sanje uresničiti, jih znova definirati, a se jim ne odpovedati. Zato smo letos prvič kot družina odpotovali v Afriko. Ni bilo lahko, a bilo je mogoče in uspelo nam je.
Najpomembneje je, da ne obupamo, da se ne pustimo prepričati, da je našega življenja konec. Morda je le drugačnega odtenka ali druge barve in v tem moramo najti lepoto.
Če se boste odrekli vsem prejšnjim sanjam, se lahko z zakoncem oddaljita, osredotočila se bosta namreč le na otrokove težave in pozabila drug na drugega. To ni dobro za odnos. Zato je tako pomembno nehati objokovati življenje, ki ni mogoče. To ne pomeni, da življenja ni.