Ko spoznavamo Jezusovo odraščanje, se nam spontano poraja želja, da bi izvedeli, kaj je počel dolgih 18 let v Nazaretu. Kmalu ugotovimo, da je molil, ubogal in delal; toda ne samo on, temveč vsi trije.
Molili so: lahko izvemo za njihovo vsakodnevno molitev, lahko izvemo, da so spoštovali Gospodov dan. Prav gotovo so peli hvalnice, molitve in psalme, zapisane v takratnih besedilih postave, in veliko ur njihovih delovnih dni so njihove misli iskale skrivnostni pomen besed, ki so jih izgovarjale njihove ustnice. To so počeli, ko so premišljevali.
Ubogali so: Marija je rekla: Glej, dekla sem Gospodova, zgodi se mi po tvoji besedi (Lk 1,38), Jezus pa: Mar nista vedela, da moram biti v hiši mojega Očeta? (Lk 2,49). Te Marijine in Jezusove besede nam odstirajo globlji vpogled v njuno življenje nenehne pokorščine Očetu. O Jožefu pa izvemo, da se je vsakič, ko mu je spregovoril angel, odzval zelo hitro. Njihovo družinsko življenje je bilo življenje v poslušnosti Božji volji.
Preberite še:
Dober način, kako se izogniti napetim odnosom v družini
Nešteto knjig je bilo že napisanih o družinskem življenju. Naši časopisi in revije so polni vznemirljivih člankov o nevarnosti krhanja družinskega življenja v našem času. Psihiatri, psihoanalitiki in psihologi so zatopljeni v raziskave, da bi našli odgovor na vprašanje “zakaj”?
Zdi se, da premalo vedo, da je na to vprašanje odgovorjeno že pred dva tisoč leti z nekaj besedami v Lukovem evangeliju. Tam lahko spoznamo, kako je nebeški Oče poslal svojega Sina v majhen dom v Nazaretu in s tem ustanovil osupljivo, novo realnost: krščansko družino.
Popolnoma nemogoče je, da preveč modrujemo o njihovem skritem življenju. Lahko nam pomaga samo to, da opazujemo Jezusa, Marijo in Jožefa v njihovi dnevni rutini. Oni so naš vzor, oni so naše edino zdravilo. Kot pravi stari pregovor: Če bi bilo več mater kot Marija in več očetov kot Jožef, bi bilo tudi več otrok kot Jezus.
Avtorica prispevka je Maria von Trapp, ki je s svojimi otroki in posvojenci, Trapp Family Singers, navdihnila muzikal in film Moje pesmi, moje sanje.
Prispevek je bil najprej objavljen v reviji Magnificat, december 2019.
Preberite še:
Velja tudi v klavzuri: “Ženske potrebujemo čas, da smo skupaj, se pogovorimo”
Preberite še:
Zakaj je božič tako očarljiv?
Preberite še:
Je vaš otrok sramežljiv? Tako mu lahko pomagate