Ko si ogledujemo življenja svetnikov, smo pogosto navdušeni nad njihovo neizmerno raznolikostjo; niti dva si med seboj nista enaka. To dokazuje, da Božja milost človeške narave ne zatira, temveč ji raje pusti, da obrodi svoj sad. Zdi se, da vsak odtenek na neskončni paleti odseva svojo edinstveno svetlobo.
Ta predstava je izjemno dragocena tudi pri vzgoji otrok. Svetost ne proizvaja klonov, starši pa bodo dosti bogatejši, če bodo znali na svoje otroke gledati skozi Božje oči. Ta pogled nam bo preprečil, da bi zapadli v napačno usmerjene upe, kako si bodo vsi otroci med seboj podobni ali da bodo podobni nam, svojim staršem.
Preberite še:
Se primerjate z drugimi? To vam zastruplja življenje
Kako gledati druge skozi Božje oči
Sprejemanje življenja ne pomeni zgolj podariti življenje; pomeni tudi, da v celoti sprejmemo edinstveno milost vsakega otroka posebej in jo celo izrecno spodbujamo. Iz prirojene svobode staršev izhaja svoboda njihovih otrok. Znamenje te notranje svobode pa je radost, ki jo vsak izmed nas občuti, ko vidimo druge, kako obrodijo lasten, edinstven sad.
Otroku, še bolj pa mladostniku, lahko damo vedeti, da sprejemamo njegovo edinstvenost in da imamo zelo radi tiste njegove lastnosti, zaradi katerih je nekaj posebnega. In to lahko storimo brez primerjanja z brati in sestrami v slogu “to počneš bolje od …” ali “v tem si slabši od …”. To bo v otroku zasadilo seme samozavesti, da si bo upal stopati po lastni poti.
Da pa tega ne bi spremenili v vajo iz ustaljenih obrazcev, se moramo naučiti svoje otroke gledati z Božjimi očmi in potrpežljivo čakati na znamenja njihove edinstvene svetosti. Bolj si je želimo, manj bomo svojim otrokom vsiljevali merila primerjav.
Avtor prispevka je Abbot Vincent de Mello.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Preberite še:
Zakaj nam primerjanje z drugimi ne koristi
Preberite še:
6 načinov, s katerimi boste zapravili svoje življenje
Preberite še:
“Ne primerjamo se z drugimi. Sprejmeš to, kar imaš, in narediš iz tega najboljše”