Katakombe nas spominjajo na predanost prvih kristjanov, ki so svojo vero v Kristusovo vstajenje pokazali tudi pri pokopavanju mrtvih
Prvi rimski kristjani so svoje grobnice spremenili v kraje, kjer so se spominjali svojih mučencev, molili za pokojne in slavili svojo vero v Kristusovo vstajenje.
Kot vsi drugi Rimljani so morali tudi kristjani mrtve pokopavati zunaj mestnega obzidja. Toda namesto da bi jih zgolj položili v grobnico, so kristjani – ki so bili pogosto preganjani in svoje vere niso smeli javno udejanjati – zgradili podzemne pogrebne dvorane, imenovane katakombe, kjer so se lahko spominjali svojih umrlih in zanje molili.
Te skrite dvorane so bile okrašene z verskimi znamenji, ki jih kristjani običajno niso smeli razkazovati na rimskih ulicah. Pozneje so mnoge služile kot kapele ali cerkve, kjer so obhajali bogoslužja za umrle. Danes katakombe še vedno obiskujejo ljudje različnih veroizpovedi, vanje pa jih priteguje upanje, ki ga ti kraji vzbujajo.
To je seznam najbolj navdihujočih katakomb v Rimu:
Kalistove katakombe
Kalistove katakombe so znane tudi kot “kripta papežev”, saj v njih počivajo posmrtni ostanki številnih papežev, ki so bili tu pokopani med 2. in 4. stoletjem, in so ene najbolje ohranjenih iz obdobja prvih kristjanov. Mrežo predorov so uredili na željo papeža Kalista I., v njej pa hranijo posmrtne ostanke 60 papežev in 50 mučencev iz zgodnjekrščanskega obdobja. Dobro ohranjeno pokopališčeje je odkril italijanski arheolog Giovanni Battista de Rossi, ki je zahvaljujoč starogrškim napisom uspel prepoznati grobnice najmanj petih papežev: papeža Poncijana, papeža Fabijana, papeža Lucija I., papeža Evtihijana in papeža Antera.
Pretekstatove katakombe so bile zgrajene nad že obstoječim pokopališčem za rimsko plemstvo, nekaj časa pa so jih uporabljali kot baziliko in kot sedež prvih papežev, vključno s papežem Janezom III. (561–574). Med svetniki, ki so tukaj pokopani, najdemo tudi Urbana, Felicija, Agapita, Kviringa in Januarija. Ta skoraj 2.000 let stara struktura sodi med najbolj mojstrsko okrašene katakombe v Rimu, kjer najdemo carrarski marmor, izklesane svetopisemske prizore, kot je kronanje Kristusa s trnjevo krono, in neverjetno dobro ohranjene freske, na katerih so upodobljeni štirje letni časi.
Podprite Aleteio!
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.