Adventni čas je tako poln različnih dejavnosti, da je včasih kar težko naše misli usmeriti na dragoceni dar Boga, Božjega Sina. Predlagam vam, da si v tem času priprave na božič vzamete čas za vsakodnevno premišljevanje in molitev ob umetniških stvaritvah.
Tu so tri klasična dela, ki vam bodo pomagala pri premišljevanju o svetosti adventnega časa.
Michelangelo | Public Domain
Stvarjenje Adama (detajl), Michelangelo Buonarroti, freska, 1510, Sikstinska kapela v Vatikanskih muzejih, Vatikan. Michelangelovo Stvarjenje v Sikstinski kapeli nam Boga predstavi kot mogočnega, a ljubečega Stvarnika, ki steguje svojo roko, da bi človeku vdihnil iskro življenja. Ikonična telesna govorica je lahko pomemben simbol, ko dar Božjega Sina prepoznamo kot dar Božje ljubezni za naš svet.
Ko zremo na prvi trenutek stvarjenja kot na ljubeče dejanje Boga, ki človeku nežno podaja svojo roko, nam to lahko odpre srce. Razmišljajte o različnih stvareh, ki vas lahko spominjajo na Božji blagoslov, na primer:
pogled na čudovit sončni zahod ob koncu napornega dneva; občutek, ko si na prsi položite spečega otroka; zvok nežnega rosenja dežja ali sladkoben vonj pomaranče. Začnite prebujati svoja čutila, da se boste zavedli, kako se vas Bog dotika dan za dnem.
Preberite še: Umetnost, ki si jo delita Rusija in Vatikan Predstavljajte si, kako Michelangelo strmi v prazno steno in razmišlja, kje začeti. Adam, ki svojo roko steguje proti roki Boga Stvarnika in Začetnika življenja, velja za eno njegovih največjih mojstrovin. Lahko se preskusite in ustvarite osebno sliko Boga s pisanjem fantazijskega opisa. Postavite si naslednji vprašanji:
Kako najpogosteje vidim Boga v svoji domišljiji? Predstavljajte si, da ste navzoči v tem prizoru: kakšen je izraz v Božjih očeh? “Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje.” (Jn 3,16)
Preberite še: Ta umetnost iz najstarejše znane “hišne cerkve” je stara skoraj 1.800 let Oznanjenje, Henry Ossawa Tanner Courtesy of Henry Ossawa Tanner Oznanjenje, Henry Ossawa Tanner (1859–1937), 1898, olje na platnu, 57 X 71 1/4, v Philadelphia Museum of Art, Združene države Amerike. Ko premišljujemo o mnogih izrazih Božje ljubezni, lahko začutimo večjo željo po tem, da bi imeli v njegovem poslanstvu posebno vlogo. Toda od tega, da bi spoznali, kako to uresničiti, nas lahko odvrne strah pred neznanim.
Si lahko predstavljate pogum, ki ga je morala imeti Devica Marija, da je rekla da, ko ji je angel Gabrijel oznanil veselo novico?
Oznanjenje Henryja Ossawe Tannerja prikazuje dogodek v povsem novi luči. Tanner se nas v tem znanem prizoru čustveno dotakne z drznima in strastnima barvama – rdečo in rumeno. Marija se nenadoma prebudi in zasliši Božji klic. Tanner Marijo prikaže prav v trenutku, ko se zbudi in zagleda luč Božje ljubezni. Navkljub strahu so njene oči široko odprte. Ne skriva se, ko posluša veselo novico o tem, kakšno poslanstvo je zanjo pripravil Bog. Rdeča, ki jo obkroža, je simbol veselja nad Božjim klicem.
Preberite še: Portugalska cerkev, ki ima v svoji notranjosti skoraj 300 kilogramov zlata Božje sporočilo upanja lahko tudi nas, podobno kot Marijo, vabi in obenem odbija, ko nas izziva, da se dvignemo višje, kot mislimo, da zmoremo.
Vas Bog v tem adventnem času kliče v kaj novega? Ko greste ven, si predstavljajte angela, ki vam pravi: “Pozdravljen/a, obdarjena z milostjo, Gospod je s teboj!” “Prebúdi se, ki spiš, in vstani od mrtvih in razsvetlil te bo Kristus.” (Ef 5,14)
Preberite še: V Italiji so v kraški jami zgradili posebno osmerokotno cerkev Zlate stopnice, Edward Burne-Jones Edward Burne-Jones | Public Domain
Zlate stopnice, Edward Burne-Jones, 1880, olje na panelni plošči, muzej Tate Modern, London. Sprva na sliki vidimo le skupino mladih deklet, ki se spuščajo po zavitem stopnišču. Toda zaradi odprtine do neba in navzočnosti golobic lahko svoje ideje o angelih povežemo s temi podobami, ki se po zlatem stopnišču spuščajo iz nebes. Ta dekleta so zelo graciozna, ko neslišno stopajo po stopnicah. Njihova klasična oblačila nakazujejo lepoto njihovih teles, ko sproščeno drsijo proti svojemu cilju. Bela, srebrna in zlata harmonično ustvarjajo vizualno simfonijo barv.
Ustavite se in premišljujte o njihovem namenu. Kam gredo? Zakaj?
Preberite še: “Lebdeča” cerkev v severni Italiji Morda nam nameravajo odpreti vrata v območje božjega. Kot angeli, ki so obiskali pastirje na tisto noč, ki je bila nabita z vero, nam morda prinašajo veselo novico tolažbe in radosti. Ti “angeli” čakajo, da nam bodo zaigrali in razkrili nebeško glasbo.
Naj nam Bog nakloni to sveto videnje in še enkrat napolni naša srca s svojo glasbo.
In nenadoma je bila pri angelu množica nebeške vojske, ki je hvalila Boga in govorila: “Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.” (Lk 2,13–14)
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie . Prevedla in priredila Urška Vintar.
Preberite še: Modrijani zapeli Angelčka Preberite še: Kaj storiti, da se bo zakonec počutil bolj ljubljenega Preberite še: Začnite svoj delovni dan s tem psalmom