Novo šolsko leto je izvrstna priložnost, da svojim otrokom uredimo bivalne prostore in tudi tako s šolo dobro začnemo. Z leti se želje in potrebe otrok razvijajo: postelja raste z njimi, na njeno mesto kmalu pride pisalna miza, police so hitro na dosegu roke. V otroški sobi, kjer so kvadratni metri pogosto šteti, nam seveda najprej pridejo na misel pogradi in sestavljivo pohištvo. Ponujamo vam nekaj nasvetov za dober izkoristek prostora in optimalno ureditev otroške sobe.
Preberite še:
Obredi, ki bodo prvi šolski dan naredili prijetnejši
Ustvariti sobo, kjer otrok rad preživlja čas
Otrok, ki se v svoji sobi dobro počuti, se tam rad zadržuje. Še preden začnemo urejati, ga najprej spodbudimo, da svojo sobo uporablja. Dovolj je, če na tla položimo tepih za igralni prostor, nekaj blazin za branje, mizico za risanje in majhno omarico … ter dobro ločimo vse prostore med seboj. Glede na želje in navade bo soba naravno postala prostor, kjer bo rad preživljal čas. Otrok si bo počasi ustvaril svoje udobno gnezdece, kjer se bo počutil varnega.
Razmejite prostor, ki je namenjen počitku
Spalni kotiček je bistven za dober spanec otroka. Biti mora udoben in prilagojen otrokovi starosti ter jasno ločen od drugega prostora. Izberite posteljo na višini, ki bo pod ležiščem ustvarila prostor, kjer je lahko igralnica, klop ali omara. To je tudi zaseben in ločen prostor, kamor se otrok lahko zateče, kadar si to zaželi. Od 4. do 8. leta je za otroka najboljša srednje visoka postelja (pribl. 130 cm). Ta višina je zelo praktična, če hočemo malčka pred spanjem še malo pocrkljati. Od šestega leta naprej je dobra možnost pograd, kar je sicer odvisno od otrokovega značaja.
Preberite še:
Prvič v šolo. Kako otroku pomagati pri tem pomembnem koraku
Police naj bodo na dosegu roke
Police in omarice mora otrok zlahka doseči že od zgodnjih let. Soba ne more biti urejena, če otrok lastnih stvari ne more pospraviti. Za najmlajše lahko namestite košare za igrače, škatle s koleščki ali zaboje v njegovi višini. Ko otroku pokažemo, kako se stvari pospravi, ga povabimo, da to začne delati sam. Lahko namestite nizek obešalnik, kamor bo lahko obesil obleke. Če vam manjka prostora, na višje police in omarice pospravite stvari, ki jih otrok manj uporablja.
Pohištvo, ki raste z otrokom
Otroška soba mora ustrezati njegovim potrebam, ki se z leti spreminjajo. Postelja, omara ali stol se prilagajajo tako po merah kot po slogu. Novi pohištveni trendi se prilagajajo otrokovi rasti in njegovim potrebam. Otroško posteljico z ograjo lahko tako preoblikujemo v posteljo za malčka, ki nazadnje postane klop. Visok otroški stolček sčasoma postane normalen stol, ko odstranimo poličko in varnostni pas. Na trgu najdemo tudi pisalne mize, pri katerih lahko prilagajamo višino.
Preberite še:
9 korakov do dobrega branja z najmlajšimi
Sobo okrasimo v skladu z otrokovo osebnostjo
Prva otrokova leta je soba okrašena po okusu staršev. Naravno je, da si jo otrok počasi tudi slogovno prilasti. Pri treh ali štirih letih, ko se otrokov značaj utrdi, začne izražati, kaj mu je všeč. Pri urejanju sobe upoštevajte otrokov okus in ga preprosto vprašajte, česa si želi. V povezavi z izbiro barv mu omogočite, da utrdi svojo osebnost. Da bi se izognili neprijetnim presenečenjem, mu prej pokažite nekaj primerov v trgovinah ali revijah, ki so vam všeč. Možnosti za raziskovanje je veliko, da dobro uredite gnezdece, v katerem bo vaš otrok odraščal.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila francoska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Preberite še:
Duhovnik, ki tekmuje v resničnostnem šovu Najslabši kuharji Amerike
Preberite še:
Storite eno samo stvar in našli boste trajen mir
Preberite še:
V Božje kraljestvo se pride z naporom