Ministranti, v albe odeta skupina fantov ali deklet, skrbi, da bogoslužje in vse, kar je z njim povezano, teče nemoteno. To so naloge, ki so za marsikoga samoumevne, a še zdaleč ni tako. Pomembnost in odgovornost ministrantske službe morda marsikdo zazna šele tedaj, ko se kaj zalomi, na primer pred polno cerkvijo in je nesrečnik v središču pozornosti ter kdaj tudi tema razgovorov po maši.
Preberite še:
Kako so Gorenjci in Dolenjci tekmovali za prevlado
Ne pišem na pamet. Tudi sam sem ga kdaj pokronal v svoji desetletni ministrantski eri. Zdaj je ministrant moj prvorojenec. A ministrantsko nasledstvo še zdaleč ni bilo tako samoumevno, kot bi se morda komu zdelo. Upor proti nalogam in odgovornostim je samoumeven izziv vzgoje.
Preberite še:
Si predstavljate ministranta, ki bi duhovniku med mašo prinesel telefon za selfie?
Jasno, da moramo starši otroke vabiti in spodbujati k dobremu, kot rad poudari bohinjski župnik Martin Golob, tudi sam ponosni “šef” velike čete ministrantov. Torej, siliti ne, spodbujati vsekakor. Če bi ostali le pri otrokovih željah, bi imeli kmalu za zajtrk bonbone, za kosilo piškote in za večerjo čokolado. Vmes pa za dopoldansko malico tablico, za popoldansko telefon in po večerji TV. Seveda pretiravam, a gotovo boste znali izluščiti zrno resnice.
Preberite še:
Musliman, ki je bil nekoč ministrant, o srečnem zakonu s katoličanko
Z različnih zornih kotov in generacij torej spoznavam, kako ministrantske vloge in naloge lahko oblikujejo otroka in mladostnika. Na primer …
1. Boljše razumevanje liturgije
Z izjemo vstajanja in sedanja, ko je za to čas, morda petja ter odgovarjanja – pogosto v zaspani maniri – v klopi otroku na zunaj “ni treba” početi kaj veliko. Ministrant pa mora biti pozoren na sto in eno malenkost. Prihod v prezbiterij, pomik k oltarju, zvonjenje (kdaj, kako, v kakšnem ritmu?), prinašanje, odnašanje knjig … Da sploh ne pišem o slovesnih mašah, ko se število nalog pomnoži. Vse to ministranta dela dejavnejšega in dovzetnejšega za dojemanje elementov liturgije.
2. Red in spoštovanje avtoritete
Marsikdaj spoznavamo, da je spoštovanje avtoritet, na primer učiteljev, v resni krizi. Sodelovanje z župnikom, kaplanom ali drugo osebo, ki je na čelu ministrantske skupine, utrjuje pomen vodje in zavedanja o pomenu reda. Če so ministrantske vaje ob 10.00, so pač ob 10.00. Nihče ne bo poklical in morda prosil, da so 15 minut pozneje, ker se je ravno prebil na naslednjo stopnjo igrice.
3. Družba in prenašanje znanja iz roda v rod
Do izraza pride občutek za medsebojno pomoč. Starejši ministranti pomagajo novincem in jih bodrijo. Čez nekaj let pa v te čevlje stopijo oni. Ker so otroci vse bolj zazrti v elektronske naprave, je dobra družba seveda blagodejna. Včasih tudi s športno ali glasbeno primesjo. Ministrantski izleti pa so tako ali tako “zakon” in še dodatno krepijo prijateljske vezi.
Preberite še:
Martin Golob – v traktorje zaljubljeni župnik, ki igra playstation, ministranti pa ga obožujejo
Preberite še:
Dvojčici, ločeni ob rojstvu, sta se znašli v istem samostanu
Preberite še:
Kako moliti v družini? To je predlog matere Terezije