Aleteia logoAleteia logoAleteia
Sre, 15. januarja |
Aleteia logo
Življenjski slog
separateurCreated with Sketch.

Imate tudi vi odontofobijo? Kaj storiti?

WEB3-DENTIST-TEETH-TOOTH-HEALTH-PIXABAY

PIXABAY

Tina Martinec Selan - objavljeno 18/06/18

Travme pred obiskom pri zobozdravniku?

Dlje ko odlašate z obiskom, bolj zapleteno bo postalo. Za pomoč pa se lahko obrnete na sv. Apolonijo.

Odontofobija vodi v bolezni zob in dlesni

Strah pred zobozdravniki je precej pogost. Glede na njegovo jakost in njegove posledice ga lahko razvrstimo na različne stopnje. Med blažjimi oblikami je neprijeten občutek ali rahla živčnost, ko se usedete na zobozdravniški stol. Če se to stopnjuje do tega, da vam srce močno razbija ter da vas je strah že ob misli, da bi morali na pregled ali lažji poseg, verjetno trpite za neko srednjo obliko strahu pred zobozdravniškimi posegi.

Najhujšim oblikam tega strahu se reče odontofobija (beseda odont je v starši grščini pomenila zob) in je v skrajnem primeru tako huda, da si človek sploh ne upa k zobozdravniku. Ni treba posebej poudarjati, kakšne so posledice tega, če dolga leta (ali celo nikoli) ne gremo k zobozdravniku. Tudi če imate odlične zobe, ki niso nagnjeni h kariesu, se tu in tam vseeno pojavi potreba po manjšem popravilu ali dveh.

Če se zobozdravnika izogibate v celoti, bo teh “malenkosti” skozi leta vedno več, zobje pa bodo sčasoma začeli tudi boleti.


WOMAN TAKING TIME
Preberite še:
Vas je strah? Citati iz Svetega pisma, ki vam bodo vlili pogum

Sedeti na zobozdravniškem stolu pomeni odreči se kontroli

Razumeti moramo, da je človeški strah pred posegi v ustni votlini nekaj precej normalnega. Usta so začetek prebavnega trakta, pogosto skozi njih tudi dihamo. Zobje pa so kosti, ki nam rastejo iz notranjosti glave. Nič čudnega torej, če nam ni najprijetneje, ko imamo v ustih kup cevk in inštrumentov, ti pa nenavadno ropotajo in nam tu in tam celo povzročijo skelenje ali bolečino.

Če imamo na splošno v življenju radi vse pod nadzorom, nam je občutek nemoči na zobozdravniškem stolu toliko manj všeč. K strahu prispevajo tudi slabe izkušnje z zobozdravniki v preteklosti, nezaupanje do zdravnikov na splošno, skrbi v zvezi s tem, ali nam bodo zobe res dobro popravili in ali – ter koliko – bomo morali za to plačati …

TOOTHBRUSHES
Garsya I Shutterstock


WOMAN THINKING
Preberite še:
Molitev za trenutke, ko nas obvladuje strah

Dlje ko odlašamo, slabše je, zato v akcijo!

Kljub vsemu je strah pred zobozdravniki za nas v najboljšem primeru brezploden, v najslabšem primeru pa dobesedno uničujoč. To, da se naročimo k zobozdravniku in gremo na pregled, je prvi in najpomembnejši korak k reševanju naših težav z zobmi ne glede na to, koliko časa je minilo od našega zadnjega obiska.

Zobozdravnik je na vaši strani

Zobozdravniki so ljudje, ki obvladajo svoje delo – njihovo delo pa je, da vam pozdravijo zobe in poskrbijo za zdravje ustne votline. Kot tudi drugi zdravniki se držijo Hipokratove prisege, ki pravi: “Primum non nocere,” ali po slovensko: “V prvi vrsti ne škodovati.” Njihov namen torej ni, da vas mučijo ali vam nalašč povzročajo bolečino, temveč se odločajo v največje dobro vas in vaših zob.

Z zobozdravnikom boste naredili načrt, kako se bo lotil zdravljenja zob in dlesni. Rezultat pa bodo zdravi zobje in dlesni, ki so izredno pomembni tudi za zdravje celotnega organizma. Saj ste verjetno že slišali, da lahko nezdravljena vnetja zob in zobnih korenin privedejo celo do zapletov na srčni mišici.

SAINT APOLONIA
ANDREJ PRAZNIK | DRUŽINA

JAPANESSE DOCTOR
Preberite še:
Zdravnik, ki je dočakal 105 let, z nami deli 12 načel za dolgo življenje

Sv. Apolonija – zavetnica za zdravje zob

Ker molitev in priporočilo k svetniku pomagata k boljšemu razpletu kakršnekoli težave, se lahko po pomoč zatečete k sveti Apoloniji. Ta je namreč zavetnica za zdravje zob, ob zobobolu, pa tudi zavetnica zobozdravnikov. Bila je devica, mučenka, ki je živela v 2.‒3. stoletju našega štetja.

Preganjalci kristjanov so jo mučili tako, da so ji iz ust izbili vse zobe. Zato je vedno upodobljena tako, da v eni roki drži klešče z zobom. Njena priprošnja vam bo v uteho, ko se boste končno usedli na zobozdravniški stol.


MARIJA KREBELJ
Preberite še:
“Tako učitelji kot starši smo okuženi s permisivno vzgojo”


KAREL GRZAN
Preberite še:
Kako mu je otrok s šalo o možganski in srčni kapi zasukal pogled na življenje

Tags:
zdravje
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
Več
E-novice
Prejmi Aleteio v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e-novice.