Priljubljeni specialni pedagog Marko Juhant je konec januarja na predavanju predstavil knjigo ameriških avtoric Adele Faber in Elaine Mazlish Na pomoč, moji otroci se kregajo! Knjiga je uspešnica, saj daje staršem jasne napotke, kako lahko sami spodbudijo dobre odnose med sorojenci v družini. Kot je hudomušno dejal Juhant, ima ta knjiga samo eno napako, in sicer to, da je ni napisal on sam.
Najmlajši so preveč zaščiteni
Ob primerih družinskih fotografij je analiziral, da so v družinah z več otroki najstarejši otroci običajno v vlogi zaščitnikov mlajših, prevzemajo odgovornost in so pomočniki staršev. Srednji so običajno samosvoji, saj najlaže uidejo nadzoru staršev, najmlajši pa se staršev oklepajo, so njihovi ljubljenčki. Zato si lahko privoščijo tudi več nagajivosti, saj se ob konfliktu s starši običajno postavijo na njihovo stran.
Ne dajajte drugih otrok za zgled
Kot je povedal Juhant, je primerjanje otrok med seboj (“Če bi bil tak kot naša Erika …”, “A sošolka je pa lahko dobila petico?” …) največja napaka, ki jo lahko naredijo starši za odnose med sorojenci. Ko otroku posredno očitamo, da ni dovolj dober oziroma ni tako dober kot nekdo drug, krhamo njegovo samopodobo, hkrati pa vplivamo na to, da drugega, ki je boljši, začne sovražiti.
Preberite še:
Vas skrbi za otroke? Molite k njihovim angelom varuhom
Otroka ne hvalite pretirano
Otroke pogosto pretirano hvalimo že zato, da dihajo, je bil kritičen Juhant. Po njegovem mnenju je to metoda, po kateri vzgojimo “opustnike”, torej otroke, ki bodo hitro odnehali in se nehali truditi, ko bo postalo pretežko. “Saj je dovolj dobro,” si bodo mislili. Pohvaliti je treba dobro opravljeno delo.
“Ko se otrok potrudi in natančno pomije posodo, ga objemite, zavrtite in potrdite, da je dobro opral posodo. Ne hvalite ga, spodbujajte ga. Opazite, potrdite dobro opravljeno delo.”
Kadar pa pretirano hvalimo, je opozoril specialni pedagog, otrok nekaj naredi ne povsem zadostno, da bi ugotovil, ali ga bomo tudi takrat pohvalili. Takrat preizkušajo našo brezpogojno ljubezen. “Če hočemo, da bodo otroci srečni, morajo biti brezpogojno ljubljeni.”
Preberite še:
Čudežni stavek, ki bo spodbudil vaše otroke, da bodo vztrajali
Preberite še:
Enkratna ideja dveh Slovenk, ki spreminja življenja otrok po vsem svetu
O trmi
“Če otrok nekaj počne in je v tem vztrajen ter mu je tisto, kar počne, všeč, ker ima pomen, rečemo, da je vztrajen. Če pa vztrajno počne nekaj, kar nam ni všeč, rečemo, da je trmast – in da ima to po materi,” je povedal Juhant. Otroci so vztrajni, mi pa se odločamo, ali nam je to všeč ali ne.
In ko “trmastega” otroka usmerimo v to, da dosega, kar so naše vrednote, smo vzgojili otroka, ki bo v življenju uspešen. Vsak otrok, ki bo zrasel v srečnega odraslega, mora v otroštvu dobiti dovolj ljubezni, da jo bo v odrasli dobi lahko razdajal.
Preberite še:
Starši in učitelji, kako pa vi kaznujete otroke?
Se otroci preveč dražijo?
Priljubljeni strokovnjak za vzgojo je na to vprašanje odgovoril s primerom iz knjige Na pomoč, moji otroci se kregajo. Prebral je primer, ko je mati otroka, ki je bratca dražil, namesto s karanjem nagovorila s potrditvijo, da se zna on prijazno obnašati in naj tako tudi počne.
Preberite še:
Kako smo z otroki začeli brati Sveto pismo
Vsak otrok mora postati mojster v vsaj eni stvari
Otroštvo je čas iskanja, preizkušanja različnih stvari in ni prav, ko otrokom starši podeljujemo “etikete”, saj jih tako omejimo. Juhant je poudaril, da je otrokom treba omogočiti, da v nečem zablestijo.
“Če otrokom ne damo možnosti, da postanejo mojstri v nečem primernem, si najdejo neprimerno mojstrstvo, kot je jezikanje ali kaj drugega.” So stvari, o katerih se ne razpravlja, je povedal Marko Juhant in zbrane starše opogumil, naj samozavestno vzgajajo svoje otroke.
Članek je bil najprej objavljen v Naši družini, prilogi tednika Družina.
Preberite še:
“Ja, težave in delo nosim domov in sem tečna. Ampak …”
Preberite še:
Za slovensko družino v Venezueli zbrali skoraj 3.000 evrov!
Preberite še:
Kako se angeli borijo proti demonom?