Nastanek kapitalizma pogosto povezujejo s protestantizmom. A v resnici ima kapitalizem drugačne korenine
Temelje še zdaj precej uveljavljenemu in trdoživemu prepričanju, da je kapitalizem svojevrstni izum protestantov, je leta 1905 postavil nemški sociolog Max Weber s svojo knjigo Protestantska etika in duh kapitalizma.
Čeprav Weber v omenjeni knjigi ni trdil, da so si kapitalizem izmislili protestanti, si je njegove teze tako razlagalo oziroma si še zdaj razlaga veliko njegovih bralcev oziroma tistih, ki so za knjigo samo slišali.
V resnici je Weber v knjigi zapisal samo, da je imel protestantizem oziroma, še natančneje, asketski tip protestantizma (to je zlasti kalvinizem) veliko vlogo v zgodovini kapitalističnega duha. Ta kapitalistični duh pa je obstajal že pred reformacijo.
Za asketske protestante je bilo po Webrovem mnenju značilno, da so v skladu s protestantsko delovno etiko šteli za ničvredno, če je vernik počival ob lastnini in užival bogastvo.
Pridobljeno bogastvo je moral varčni vernik usmerjati nazaj v proizvodnjo. Posledica tega delovanja je bilo kopičenje kapitala, kar je ugodno vplivalo na razvoj kapitalizma, zlasti na Nizozemskem ter v Angliji in Severni Ameriki.
Podprite Aleteio!
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.