Besede, ki jih izgovarjajo starši, so pogosto pretežke, da bi jih otroci razumeli. Otrok ima svoj pogled in drugačen pristop, stvari pa ne razume vedno na enak način, zato lahko nekatere besede povzročijo velik pritisk. “Namesto da bi ustvarjali položaj moči in kazni z navidezno avtoriteto, je otroku bolje prisluhniti,” svetuje francoska psihoterapevtka Isabelle Filliozat.
Bolje je, če ga vprašate: “Kaj se dogaja? Zdi se mi, da je to zate težko, imam prav?” V vseh primerih je pogovor dober začetek reševanja zapletenega položaja. Poiskati moramo prave besede, da začnemo pogovor in da otrok lahko pove, kaj čuti.
Navajamo šest primerov stavkov, ki so za otroka negativni, in njihove pozitivne različice po nasvetu psihoterapevtke Isabelle Filliozat.
1. Negativni stavek: “Nemogoč si!“
Starši pogosto izrečejo ta stavek v čisti nemoči. Zaradi stresa napadejo otroka in nanj prenesejo svojo jezo. Gre za grobe in neprijazne besede. Zelo verjetno bo otrok ob teh besedah otrpnil, njegovo telo bo postalo ohlapno, utihnil bo. Vendar si bo telo hitro opomoglo in otrok bo postal nasilen. Napadel ne bo staršev, temveč na primer katerega od svojih bratov ali sester. Gre za zelo stresen položaj in skrajno ravnanje.
Pozitivna različica: “Vidim, da danes nisva bila dovolj zunaj in da ti ne preostane drugega, kot da skačeš po kavču!”
2. Negativni stavek: “Izgini v sobo!”
Za otroka je to zelo huda oblika izključitve. Stavek je dvojno negativen, saj sporoča: “Nočem te videti, ko nisi dobro.” V trenutku, ko otrok starše najbolj potrebuje, ti zahtevajo, naj bo sam, kar je zelo stresno. Mlajši kot je otrok, bolj potrebuje starše, da mu pomagajo stres uravnati. Do 13. ali 14. leta otrok ni sposoben nadzorovati svojih čustev, potem to postane lažje. Spoznavamo, da veliko pomeni, če ubesedimo njegov položaj, njegovo žalost, na primer: “Vidim solze na tvojem obrazu.” Besede pomagajo razvijati samonadzor čustev.
Pozitivna različica: “Pridi k meni, se bova pogovorila in malo ‘pockrljala’.”
3. Negativni stavek: “Norčuješ se iz mene, delaš ravno nasprotno od tega, kar sem ti naročil!“
Vse od rojstva so možgani v različnih obdobjih drugačni. Otrok pri dveh, treh letih ne razume nikalnega stavka. Ko mu na primer rečemo “Ne hodi v hišo z blatnimi škornji”, bo on slišal “Vstopi v hišo z blatnimi škornji”. Ob tem bo opazoval, da bi se prepričal, ali je storil, kot mu je mama ali oče naročil.
Ko nekaj prepovemo, tvegamo, da bo otrok hotel to ponoviti. Odrasli ima občutek, da mora prevzeti nadzor. Otroka zato ukroti z občutkom strahu in sramu, vendar ga ne vzgaja. Ker vzročno-posledična zveza ni še jasno določena, bo otrok vedno znova ponavljal prepovedano, dokler ne bo obvladal položaja strahu in sramu.
Pozitivna različica: “Kaj se dogaja? Povej mi, kaj čutiš.”